House of cards

 

Co se týče filmů a seriálů jsem dnes již dost ostražitý. Dnes se točí totiž všechno, remake remaků a jen tak čekám, kdy se mezi natočené filmy dostane životopisný opus „Život a dílo Václava“, aby světová kinematografie dosáhla vrcholu. Ale než se tomu tak stane, tak tu a tam kontroluji konkurenci, aby mi nějaký klenot neutekl. Jak se říká, poznej svého nepřítele.

A stalo se. V půlce srpna jsem si všiml na netflixu nenápadného seriálu House Of Cards, kde hraje můj favorit Kevin Spacey společně s Robin Wright. Protože mám politické thrillery rád a zvláště když se u toho musí přemýšlet, jal jsem se úkolu shlédnout první pilotní díl. Ano, tušíte správně, během 4 dnů jsem celou první sérii shlédnul dokonce 2x, abych pochopil a všiml si všech nuancí, které seriál nabízí.

O čem že to je? Kevin Spacey se tu představí jako člen Sněmovny reprezentantů, Frank Underwood, který se pokouší zosnovat plán na zničení nového prezidenta. Kate Mara jako Zoe Barnes, reportérka špičkového Washingtonského deníku zoufale toužící prorazit, zaprodá Underwoodovi svou duši a uzavře s ním dohodu za sólokapra. Tolik stručná anotace k asi tak prvnímu dílu. Každý díl přinese něco jiného, nového, a když si pomyslíte, že nelze jít dále, Kevin Spacey Vám ukáže, že to lze.

Krása celého seriálu tkví v tom, že vnímavý divák si dokáže jednotlivé pletky či postupy krásně našroubovat na jakoukoli politickou garnituru, včetně té naší. Jistá analogie s pány Dalíkem, Topolánkem, Klausem či Kalouskem je jasně patrná a některé kroky prostě takto musely být udělány i na naší politické scéně. Intriky, kšeftování s voliči, klientské protlačování zákonů, vše je tu jasně nalajnováno a ukázáno v celé své kráse a hnusu.

Celé dílo režírují takové ikony jako David Fincher, Joel Schumacher či James Foley. I přes plejádu režisérů a vynikajících herců dílo krásně drží pohromadě. Když shlédnete jedním dechem první sérii, tak sám jsem se přistihl při myšlence, že není jak první sérii překonat. A to jsem se šeredně mýlil, protože druhá série je ještě lepší. Vzhledem k tomu jak je rozehraná druhá série, tak si již koušu nehty na sérii následující.

 

Ano vážení čtenáři, seriál House of Cards oceňuji 100% a doporučuji absolutně všem, House Of Cards stojí za to.

http://www.youtube.com/watch?v=ULwUzF1q5w4