Fotbalové kluby z Krymu nemohou hrát evropské soutěže

Krizová skupina UEFA se rozhodla, že všechny fotbalové zápasy hrané krymskými kluby organizované pod záštitou ruského fotbalového svazu nebude UEFA uznána.

S ohledem na složitost a obtížnost politické situace, a do doby dokud se nenalezne řešení s ohledem na situaci na Krymu, krizová skupina UEFA rozhodla, že jakékoliv fotbalové utkání hrané krymskými kluby organizované pod záštitou ruské fotbalové federace (RFS), nebudou UEFA uznány až do dalšího oznámení.

UEFA si nepřeje, aby se jakkoliv bránilo klubům v hraní fotbalu. Naopak, UEFA uznává, že fotbal může mít velmi pozitivní a blahodárné účinky při spojování lidí, a to zejména v době nepokojů a neklidu. Nicméně utkání, které proběhne v rámci organizovaného sportovního a právního rámce, musí být v souladu s podmínkami stanovenými ve stanovách UEFA, které byly schváleny všemi 54 členskými asociacemi UEFA.

Krizová skupina UEFA také požaduje, aby správa UEFA spolu s FIFA usnadnila jednání s představiteli RFS a fotbalové federace Ukrajiny (FFU) s cílem nalézt společné řešení této situace. Krizová skupina UEFA se skládá z pěti členů výkonné rady – prezident UEFA, první více prezident UEFA, UEFA více prezident předsedající finanční radě a další dva členové výkonné rady, které nominuje prezident UEFA dle uvážení. Mezi plánovanými jednáními výkonného výboru má krizová skupina oprávnění prodiskutovat a vydat právoplatné rozhodnutí UEFA, které vyžaduje nezbytnost situace a spadá pod záštitu výkonného výboru UEFA.