Transcendence

Nový film režiséra Wallyho Pfisera otvírá otázku, která se mnohým lidem může zdát vzdálená, avšak při tempu vývoje technologií je velmi aktuální. Snímek Trancendence se zabývá vznikem nového druhu inteligence, který může ve svém důsledku ovlivnit celé lidstvo. Hlavní roli v tomto sci-fi thrilleru ztvárnil charismatický Johny Depp, který se představil jako úspěšný vědec Will Caster. Celoživotním Casterovým snem je vytvořit stroj obdařený umělou inteligencí i schopností vnímat emoce. Tento stroj by se navíc měl soustředit na kolektivní vědění a vědomí lidstva. Kam až může tato myšlenka dojít, se dozvíte ve filmu Transcendence.

TRANSCENDENCEÚstřední postavou filmu je již zmíněný vědec Will Caster (Johny Depp), který je ve své vědecké činnosti podporován svou krásnou a milující ženou Evelyn (Rebecca Hall). Společně s dalším vědcem Maxem (Paul Bettany) pracují na sestrojení obřího počítače se schopností umělé inteligence. Caster se svým výzkumem stává nejen uznávaným vědcem, ale i terčem kritiky extremistických hnutí. Při jedné ze svých přednášek je Caster postřelen a následně umírá, avšak Evelyn a Max se snaží se zemřelou duší Willa Castera navrátit, což se jim i podaří. Celý film pak pokračuje v duchu, zda je morálně správné, aby celý svět ovládalo vědomí zemřelého Castera. Působení Casterovy mysli se totiž změní v honbu za neomezenou mocí a brzy je zřejmé, že nikdo nemá možnost ho zastavit. Až na jedinou osobu: jeho milovanou ženu Evelyn, která však pro záchranu lidstva musí obětovat svůj život.

TRANSCENDENCEJohny Depp si svým hereckým výkonem získal velkou část ženského publika. Jeho postava je však vykreslena ve filmu do hloubky, takže rozhodně nezůstala jen u povrchních sympatií. Úctyhodný je výkon herečky Rebeccy Hall, která je nejen překrásná a zajímavá žena, ale na hereckém plátně působila velmi přesvědčivě. Dokonale ztvárnila emoce jak milující manželky, tak zdrcené ženy, která náhle přišla o to nejcennější, co v životě měla. Jak Morgan Freeman, tak Paul Bettany dali svým rolím na autentičnosti a uvěřitelnosti ve snaze ochránit lidstvo od ovládnutí. Film jako takový ukázal, že i věda by měla mít jisté hranice, jejichž překročením můžeme přivést sami sebe ke zkáze, což rozhodně stojí za zamyšlení.

Režie: Wally Pfiser, Scénář: Jack Paglen, Kamera: Jess Hall, Producent: Christopher Nolan, Hrají: Johny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany, Cilian Murphy a Kate Mara, USA 2013

Délka: 120 minut

Pro Skok+ napsala externí redaktorka Hana Wolf