Ivančice. Město, či vesnice?

421c9098970_640Velmi rád cestuji. Zastavím se v kdejakém městě, ať už se jedná o menší vesnici nebo velkoměsto. Mou dnešní zastávkou bylo město Ivančice. Město na jihu Moravy, ležící zhruba 30 km od Brna. Dal jsem si za úkol zjistit, zda-li je takové menší město s cca 10 tisíci obyvateli spíše přirovnatelné ke klasické vesnici, jaké znáte ze starých filmů jako například Slunce, seno… či většímu městu, kde se vzdáleně lidé neznají. Bohužel opak je pravdou. Po prvních pár metrech jeho průjezdem už se o mně bohužel vědělo až na druhé straně města, což jsem poznal po prvním telefonu od kamaráda, kterému jsem chtěl udělat překvapení. Nicméně když pominu fakt, že zde potkáte na každém rohu minimálně tři důchodkyně, které se zaručeně nebaví o nejnovějších story z města, a nevnímáte tu odpornou vlastnost lidí maloměsta, kde se každý zná s každým, povídajících si před sebou tak, že byste nepoznali lepší přátele a vzápětí jeden hodí špínu na druhého, určitě stojí za to se sem zajet podívat.421c9098911_640
Kulturní využití se dá přirovnat k zábavnímu okruhu na jeden den. A to se zrovna musíte trefit do pár ojedinělých dní v roce, kdy se tu skutečně něco děje. Nezapomenu zmínit minimálně Slavnosti chřestu, které se konají každoročně na Palackého náměstí zhruba v polovině května.  K vidění je tu nejen nepřeberné množství jídla vyrobeného z chřestu, ale i nejrůznější představení od kuchařské show až po vystoupení kapel. Nicméně po vyčerpávajícím víkendu se tu bohužel pár měsíců nic moc jiného neděje.
421c9099003_640Za zmínku stojí i pouť, každoročně opakovaná ve stejném časovém úseku, a to o posledním víkendu v červenci. Završení tohoto víkendu probíhá v neděli mše svatá za hojné účasti občanů z Ivančic a okolí. Též rodáků, z nichž část přijíždí i zdaleka, aby se setkala se známými ve městě.
Poslední akcí, probíhající v průběhu letních prázdnin a stojící za řeč, jsou takzvané zábavy. Zábavy proběhnou několikrát v průběhu letních prázdnin a jednou z největších je zábava pouťová, probíhající současně se zmíněnou poutí. Taková zábava probíhá za řekou Jihlavou na samém kraji města, kde končí domy a začíná zahrádkářská kolonie.421c9098814_640

Tradiční kapelou hrající na této zábavě je skupina Reflexy, známá po celé jižní Moravě. Mimo tyto akce jsou Ivančice proslulé dvěma umělci. Jedním z nich je Alfons Mucha, český malíř a designér. A druhým je český komik Vladimír Menšík. Oba dva se zde narodili, vyrůstali a oba tu mají své domy, na kterých jsou umístěné jejich fresky. Nechybí tu ani muzeum kompletně přizpůsobené Vladimíru Menšíkovi. Závěrem bych rád podotknul, že toto město je opravdu krásné, klidné a myslím si, že opravdu stojí za to si udělat ten čas a přijet si ho prohlédnout.