Sabaton zatápěl v pražské Incheba Aréně !

V rámci Swedieluveitie-01sh Empire Tour zavítalo ve čtvrtek 7. března do pražské Incheba Arény trio kapel včele s hlavní hvězdou večera Sabaton. O nažhavení zaplněné haly se postarala maďarská sestava Wisdom a následně rakouská sestava Eluveitie.

Sabaton v rámci tour představuje svou sedmou studiovou desku s názvem Calorus Rex, která v loňském roce sbírala jednu cenu za druhou a v mezinárodních žebříčcích se kapela řadila do těch nejvyšších pozic, včetně další nominace na švédské Grammis. Zmíněné album Carolus Rex kapela již jednou v ČR propagovala, stalo se tomu tak v loňském roce při vystoupení v rámci největšího open air festivalu na Masters of Rock ve Vizovicích. Na tomto festivalu byli Sabaton označeni za headlinera celého festivalu, což svým vystoupením bezesporu potvrdili. Popularita kapely stoupá jak celosvětově, tak i u nás, což potvrzuje fakt, že všechny tři plánované zastávky v ČR museli být pro velký zájem přesunuty do větších prostor.

sabaton-01
Otvírák večera, tedy maďarskou power metalovou skupinu Wisdom, jsem si vzhledem k časovému presu nechal ujít. Wisdom hrají velmi podobný styl, který by se dal přirovnat k německým power metalovým velikánům jako Heloween, Gamma Ray či Edguy. Nutno dodat, že právě Heloween a Gamma Ray vystoupí společně ještě tento měsíc v pražské Tipsport Aréně, což by si neměl nechat ujít snad žádný fanda power metalu!

Do natřískané Incheba Arény jsme společně s kolegou dorazili v době, kdy se pódium připravovalo pro druhého předskokana Eluveitie. Hned u hlavního vchodu nás velmi nemile zarazila neskutečně dlouhá fronta u občerstvovacích „boxů“. Rozhodně by neuškodilo, kdyby pořadatel pro příští podobné akce posílil počet těchto stánků.

Eluveitie – tato švýcarská banda zahájila svůj setlist intrem ke svému novému albu, které vzápětí vystřídala titulní skladba Helvetios ze stejnojmenného alba. Halou se tak nesly typické melodie píšťaly, dud a dalších keltských lidových nástrojů, které jsou pro tuto kapelu, resp. pro její žánr, tedy folk metal tak typické. Švýcaři odehráli velmi poctivý set, který obsahoval skladby převážně z nového alba Helveitos. V závěru jejich vytyčeného setu za výzvy frontmana Christiana Glanzmanna vyrobili skalní fandové velmi progresivní circle pit, jež podtrhoval aktuální atmosféru v již zaplněné aréně.

Sabaton – halou se první tóny intra nesly téměř načas, což jsem zprvu velmi kvitoval. Počáteční nadšení ovšem vyměnilo z mého pohledu zklamání v podobě až předlouhého intra. Nástup kapely byl doprovázen nejprve cca pěti minutovým intrem k novému albu, následovala vlastní reprodukovaná skladba 1648 a následně opět další intro – opravdu zbytečně zdlouhavý nástup. Jako otvírák tohoto vystoupení zaznsabaton-02ěla skladba Ghost Division, kterou vzápětí doprovodila skladba Gott Mit Uns a až poté následovalo přivítání fanoušků. Fanoušky dále bavily již profláknuté a velmi ověřené pecky jako Carolus Rex či Poltava.

Za co bych kapelu a frontmana pochválil, byla komunikace s publikem. Joakim opět nedal zapomenout na své české kořeny či dovednostní soutěže v podání pití piva u vybraného fanouška na čas. Toto se dvakrát opakovalo a těsně před přídavky kapely překvapil sám frontman, který se této disciplíny ujal s rekordním časem a pasoval se tak do role vítěze této netradiční aktivity na pódiu ; )

Sabaton po celou dobu svého vystoupení předváděli velmi poctivé a energické vystoupení. Pohlazením pro všechny fanoušky byl zajisté fakt, že kapela vyslyšela ankety hlasujících příznivců na facebooku, kde si sami fanoušci zvolili některé zahrané skladby. Sálem tak zazněla například skladba The Hammer Has Fallen, či švédská verze A Lifetime of War. Jako přídavek zazněly skladby Primo Victoria, The Art of War a Metal Crue.

Vystoupení trojice Wisdom, Eluveitie a Sabaton hodnotím jako velmi povedené. Právě tyto jarní metalové zážitky jsou pro mne tím pravým katalyzátorem po zimní „okurkové“ sezóně.

Hodnocení koncertu: 8/10

Odehraný setlist – Sabaton:

 1. Ghost Divison
 2. Gott Mit Uns
 3. Carolus Rex
 4. Poltava
 5. Cliffs of Gallipoli
 6. Into the Fire
 7. I Will Survive
 8. 40:1
 9. Midway
 10. En Livstid i Krig
 11. The Lion From the North
 12. Far from the Fame

Přídavky

 1. The Art of War
 2. Primo Victoria
 3. Metal Crue

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/117098832174603953435/albumid/5854560858629889793?alt=rss&hl=en_US&kind=photo“ ]