Jak strávit aktivně-neaktivně víkend?

Vhodnou příležitost nabízí Orlická přehrada, kde je možné si vypůjčit menší plachetnici, na kterou nepotřebujete žádný průkaz. Nějaké zkušenosti s vodou a větrem již mám, ale i když jste úplní začátečníci, není se čeho bát, protože takovou menší loď zvládne každý. Měl jsem možnost vyzkoušet služby půjčovny www.sporteli.cz a přiznám se, že s tak vřelým a ,,profi“ přístupem jsem se v Čechách už dlouho nesetkal. Navíc mají velkou spoustu lodí, které lze řídit i bez VMP (vůdce malého plavidla). Musím však jedním dechem dodat, že i pro zkušené jachtaře se najde pár kousků, na kterých si užijí.

 

Vyrazili jsme z Prahy v 8:00 a kolem půl desáté jsme byli na Orlíku v kotvišti. Pan majitel nás dovedl k naší ,,krásce“. Dostali jsme krátké školení a mohli jsme vyrazit. První den bohužel moc nefoukalo, ale součástí lodě byl menší motor, tak jsme si udělali výlet za pomoci motoru. Velkou výhodou plachtění (i s motorem) je, že si můžete vybrat místo na koupání. Byli jsme v rodinném kruhu a koupali jsme se na Adama a Evu (další velké výhoda lodi). Pokračovali jsme dál. Jelikož jsme pomalu dostávali hlad, tak jsme začali pátrat po kvalitní restauraci, a to byl bohužel kámen úrazu. V okolí je spousta kempů, ve kterých se vyskytují jídla pochybné kvality (langoš, klobása, párek v rohlíku, hranolky s „kečupem“…). Nakonec se nám podařilo nalézt vynikající restauraci v areálu České televize. Pokud máte rádi ryby, určitě neprohloupíte s kaprem či pstruhem. Jak už to v Čechách bývá, obsluha byla pomalejší, ale alespoň usměvavá a milá. Pak přišel zlatý hřeb našeho výletu, našli jsme si zátoku, ve které jsme zakotvili. Menší plachetnice je spíš pro pár, ale v klidu se v ní vyspí i 4 osoby. Romantika, jinak to ani nelze nazvat. Hvězdy, klidná hladina a krásný výhled na vodní plochu osvětlenou měsícem.

Druhý den nám trochu fouklo a konečně jsme vytáhli plachty. Měli jsme s sebou i měsíčního pasažéra, kterému se výlet snad líbil. Pokud si chcete zpestřit své volno a strávit aktivněji víkend, máte jedinečnou možnost. Co nás překvapilo, byla kvalita vody a viditelnost dna i v hloubce 2m. To se v Čechách vidí zřídka.

 

Jan Lebeda