Jedna z nejlepších světových rozhodčích v ragby přijede do Prahy

V neděli 29. června 2014 se v Praze odehraje již třetí utkání o pohár Konektoru v ženském ragby mezi Českou republikou a Švýcarskem. Toto utkání bude zároveň kvalifikačním kolem Evropského poháru, což je nejstarší světová mezinárodní ženská ragbyová soutěž, která se hraje již od roku 1988. Utkání bude pískat americká rozhodčí Dana Teagardenová, která patří k nejlepším světovým rozhodčím vůbec.

Dana Teagardenová se narodila na farmě v Paole v Kansasu ve Spojených státech amerických a ragby začala hrát na americké vojenské Letecké akademii, kterou v té době studovala. Již krátce poté absolvovala první kurzy pro rozhodčí a začala ragby i pískat. Jako hráčka se Dana dostala až do širšího reprezentačního výběru USA, ale jako rozhodčí to dotáhla mnohem dále. Již v roce 2007 pískala jako první žena na turnaji mužů ve Světové sérii v sedmičkovém ragby v San Diegu. V roce 2009 pískala utkání na Mistrovství světa žen v sedmičkovém ragby v Dubaji. V roce 2010 se pak stala první ženou, která jako hlavní rozhodčí vedla mužské mezinárodní utkání mezi Hongkongem a Nizozemskem. V roce 2010 byla jednou z hlavních rozhodčích na Mistrovství světa žen v Londýně. Od té doby vedla mnoho dalších mezinárodních utkání mužů i žen a byla jmenována do panelu rozhodčích Světové rady ragby IRB.

Utkání mezi Českou republikou a Švýcarskem se odehraje v neděli 29. června 2014 na ragbyovém stadionu RC Slavia v Edenu (přímo za fotbalovým stadionem). První výkop proběhne v 15 hodin. Pro příznivce sedmičkového ragby bude tak zážitkem nejen samotný zápas, ale i možnost sledovat „při práci“ rozhodčí, která je jedním z těch, kdo určují současné světové trendy v rozhodování ragby.

TZ