Velké drama se Švédskem rozhodly nájezdy v náš neprospěch

MS 2014 (Minsk, základní část)

Neděle 11.5.2014, 19:45 (Švédsko vs Česká republika)

O poznání lepší hokej předvedli čeští hokejisté ve druhém utkání základní části mistrovství světa proti Švédsku. Ačkoliv naše reprezentace předvedla daleko lepší hokej, z vítězství se po samostatných nájezdech radovali skandinávští soupeři.

Utkání měl pod taktovkou po většinu času výběr trenéra Růžičky. Bleskové branky z první a poslední minuty v první třetině z holí Hertla s Hudlerem zajistily podstatně lepší náladu v naší kabině po první třetině. Ve druhé třetině padlo shodně po jedné brance do sítí obou soupeřů a v závěrečném dějství srovnal účet zápasu v přesilové hře Lindström. V nastavené hře branka nepadla a po nájezdech brali třetí bod Švédové. Další utkání sehraje Česká republika v Pondělí 12. Května od 19:45 s Kanadou.

Perfektní začátek a konec první třetiny

Do utkání doslova vlétl Hertl, který svou premiérovou branku na velkém turnaji vstřelil dnešnímu soupeři již po neuvěřitelných osmi vteřinách (viz. videozáznam níže). Rychlá branka soupeře evidentně zaskočila a tak se dál do útoku tlačil český tým. V 6. minutě našel Červenka naprosto osamoceného Klepiše před soupeřovou brankou, ten však místo zakončení hledal Sobotku a z velké šance sešlo. Ve 12. minutě srovnal skóre Moller, který neměl moc velkou práci s překonáním Saláka, jehož na hranici brankoviště a současně na hraně faulu zablokoval Backlund.

Od 16. minuty hráli Švédi přesilovou hru, ve které zahrozili především v jejím samotném závěru, kdy se do samostatného úniku dostal Backlund, ten naštěstí naší branku přestřelil. V poslední minutě první třetiny hrál i náš tým přesilovou hru, kterou Hudler dokázal využít střelou z otočky v mezikruží.

Herně jsme druhou část ovládli, na vstřelené branky už nikoliv

Ve druhé části byl český tým opět podstatně aktivnější. Ve 26. minutě měl náš brankář plné ruce práce s Danielssonovou střelou od prken, puk Salákovi sice propadl, avšak naštěstí nebyl nikdo ze žlutomodrých v blízkosti osamoceného kotouče. V následující akci zahrozili na druhé straně kluziště Rolinek s Hertlem, branka z toho ani tentokrát nebyla. V polovině utkání tlak českého výběru podstatně sílil a bylo jen otázkou času, kdy se spravedlnost nakloní na stranu Růžičkovy družiny. Ve 32. minutě rozjásal naší střídačku Zaťovič, který těsně před Nilssonem tečoval Němcovo nahození od modré čáry.

Radost z dvoubrankového náskoku ovšem netrvala příliš dlouho. Nejprve ve 35. minutě pohrdnul švédský kapitán prázdnou brankou. Následně se na trestnou lavici poroučel Hudler, čehož soupeř využil výstavně sehranou přesilovkou, na jejímž úspěšném konci stál opět Moller. V závěru druhé části hrál i náš tým přesilovou hru, její kvalita ale ani zdaleka nedosahovala té švédské, náš celek se zmohl pouze na jednu propagační střelu z hole Klepiše.

Švédové trestali naší nedisciplinovanost

V první polovině třetí třetiny měl náš tým řadu šancí, když soupeře dostával téměř do permanentního tlaku. Ovšem švédský výběr zachránila naše nedisciplinovanost. Ve 49. minutě předvedl zbytečný útočný faul Petružálek a soupeř naší družině opět předvedl, jak se hrají přesilové hry. Tentokrát švédská lekce trvala pouhých 19 vteřin, na jejímž konci stál Lindström.

Následovaly dvě přesilovky ve prospěch českého týmu, recept na Nilssona v nich ale nikdo nenašel. Když v 57. minutě fauloval opět Petružálek a opět v útočném pásmu, zatrnulo snad každému fandovi ledního hokeje s českým pasem v zadní kapse. Tentokrát se produktivita Švédů v početní výhodě zasekla a i přes velké úsilí soupeřů již branka ve třetí části nepadla.

V prodloužení se střelec nenašel, na nájezdy šťastnější Švédsko

V pětiminutovém prodloužení měl obrovskou šanci Backlund, kterého zastavil výborným zákrokem Salák. Na druhé straně ohrozil nebezpečnou střelou švédského brankáře Klepiš. V samotném závěru nastavené části zaútočil na soupeřovu klec Jágr, jehož střela byla v poslední vteřině zblokována.

Samostatné nájezdy vyšly lépe pro Švédy, kteří díky rozhodující brance Lindströma brali třetí bod za konečné vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.

SWE-02

Popis samostatných nájezdů:

SWE (Backlund – neproměnil) – Jako první se proti Salákovi rozjel Backlund, kterému zaseknutá klička do beckhendu nevyšla jen díky dobře postavené tyči našeho brankáře.

CZE (Kovář – neproměnil) – Čerstvý vítěz Gagarinova poháru se pokoušel o kličku mezi Nilssonovy betony, ovšem švédský brankář měl hokejku na svém místě.

SWE (Klasen – PROMĚNIL) – Švédský borec si najel ze široka a předvedl výborně provedenou přikopnutou kličku do forhendu.

CZE (Klepiš – PROMĚNIL) – Klepiš předvedl svůj klasický blafák do bekhendu, na který se jako pravák může velmi často spolehnout, tentokrát oprávněně.

SWE (Lindström – PROMĚNIL) – Také Lindstrom si k exekučnímu pokusu najel podstatně ze široka, svůj pokus zakončil průstřelem Salákovi mezery mezi betony.

CZE (Červenka – neproměnil) – Červenka v rozhodujícím a současně záchranném pokusu neuspěl, když ani netrefil soupeřovu klec.

Následující utkání českého národního týmu v základní skupině na MS v Minsku:

12. května (Pondělí) – 19:45 (Česká republika vs Kanada)

14. května (Středa) – 15:45 (Česká republika vs Itálie)

17. května (Sobota) – 15:45 (Dánsko vs Česká republika)

18. května (Neděle) – 19:45 (Česká republika vs Norsko)

20. května (Úterý) – 19:45 (Česká republika vs Francie)

ŠVÉDSKO VS ČESKO 4:3SN (1:2 – 1:1 – 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Hertl (Němec, Rolinek), 20. Hudler (Jan Kovář, Ševc), 32. Zaťovič (Němec, Hertl) – 12. Möller (Backlund), 37. Möller (Jimmie Ericsson, Lindström), 49. Lindström (Möller, Nygren), rozhodující sam. nájezd Lindström

Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) – Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.)

Vyloučení: 5:6, Využití: 1:2, Diváci: 6018

Česko: Salák – Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II – Jágr, Hertl, Rolinek – Červenka, Sobotka, Klepiš – Sekáč, Novotný, Hudler – Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

Švédsko: Nilsson – Gustafsson, Ekholm, Fransson, Erixon, Ahnelöv, Rahimi, Nygren – Lindström, Backlund, Möller – Jimmie Ericsson, Järnkrok, Nyquist – Axelsson, Sjögren, S. Hjalmarsson – Danielsson, J. Lundqvist, Klasen. Trenéři: Pär Marts, Rikard Grönborg a Peter Popovic