Finále Ligy mistrů – preview

Po skončení španělské ligy čeká oba týmy ještě jeden zápas – vrchol sezóny (pokud budeme mluvit jen o klubových soutěžích). S větší euforií půjdou do finále určitě hráči Atlética, kteří si v posledním kole Primera División na hřišti Barcelony připsali jubilejní 10. titul. Jejich soupeř Real Madrid sice skončil ve španělské lize třetí, vítězství ve finále Ligy mistrů je však dostatečnou motivací.

Poslední finále dvou týmů z jedné země se naposledy hrálo v sezóně 1999/2000, kdy právě Real Madrid porazil Valencii CF na stadiónu Stade de France 3:0 a získal svůj osmý titul v této soutěži. O dva roky později ještě přidali hráči Realu další triumf, když v Glasgow porazili Leverkusen 2:1. 12 let poté si Bílý balet zahraje opět finále, a pokud by zvítězil i tuto sobotu, byl by to jejich 10. korálek na šňůře úspěchů v evropské Lize mistrů.

Jejich trenér Carlo Ancelotti je jedním ze šesti lidí, kteří dokázali zvednout pohár pro vítěze LM jako hráči i jako trenéři. Jako hráči se mu to povedlo dvakrát (v roce 89 a 90) s AC Milán. V osmé sezóně v roli trenéra AC Milán si připsal první vítězství v LM. To se psal rok 2003, další přidal pak v roce 2007. Vedl AC Milán i ve finále LM v roce 2005, kdy po poločase vedli jeho svěřenci nad Liverpoolem už 3:0, Reds však dokázali ve druhé půli vyrovnat (i zásluhou jednoho gólu Vladimíra Šmicra) a na penalty AC Milán porazit.

Na druhé straně Atlético připomíná v porovnání s Realem a jeho historickými úspěchy v evropských pohárech Davida s Goliášem. Finále Ligy mistrů si zahráli hráči Atlética pouze jednou, a to před 40 lety v sezóně 73/74. Tehdy v Brusselu nejdříve remizovali s Bayernem Mnichov 1:1, o dva dny později ale stejnému soupeři podlehli 4:0 po gólech Hoenesse 2x a Mullera 2x. K jejich dobru je ale třeba přičíst dvojité vítězství v Evropské lize (2010 a 2012) a vítězství ve španělském poháru v loňském roce. Takže pokud bychom sčítali úspěchy z posledních let, byli by na tom hráči Atlética rozhodně lépe.

Pokud by zvítězilo Atlético, byl by to už 23. klub, který by tuto trofej získal.

Oba soupeři se v této soutěži potkali pouze jednou, a to v semifinále v roce 1959. Tehdy nejdříve Real doma vyhrál 2:1, v odvetě pak Atlético porazilo svého městského rivala 1:0. V repríze semifinále na neutrální půdě v Zaragoze pak góly Di Stéfana a Puskáse vyhrál Real 2:1 (za Atlético skóroval Collar).

Ve španělské lize a poháru sehráli oba 194 vzájemných zápasů se statistikou 102 výher Realu, 46 Atlética a 46 remíz. Zápas se hraje tuto sobotu na stadiónu Benfica Lisabonu a začíná ve 20:45 SEČ. Rozhodovat ho bude holandská trojice Bjorn Kuipers, Sander van Roekel a Erwin Zeinstra.

Přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport od 20:30.

Tip Skok+: Atlético de Madrid vyhraje a připíše si v této sezóně double