Sölden – lyžování ve stylu 007
Koncem ledna jsme se rozhodli poctít návštěvou některé z alpských středisek a odnesl to právě vyhlášený Sölden, kolem kterého jsme v minulém roce pouze projížděli do vzdálenějšího střediska Obergurgl. Naše cesta z Prahy začala v pátek v době obědu a na místo jsme dorazili kolem šesté večer. Leckterý majitel BMW by to zvládl i rychleji, ale pokud se rozhodnete sem vyrazit, počítejte s 6-8 hodinami podle dopravy.
Kromě výborných podmínek pro lyžování a zastávkou světového poháru se Sölden proslavit také natáčením filmu Spectre s Danielem Craigem, jako agentem 007. Jeho atmosféra je ve středisku stále všudypřítomná, na fotky z natáčení a plakáty k filmu narazíte po dobu svého pobytu mnohokrát. Areál se rozkládá kromě alpských kopců také na dvou ledovcích Rettenbach a Tiefenbach, na kterých se dá lyžovat již od října a sezóna zde končí v květnu. Z jednoho ledovce na druhý se dostanete velmi netradičním způsobem, a to lyžařským tunelem dlouhým 1,8 km. Celý areál pokrývá 144 km sjezdovek, na které Vás bude distribuovat 31 moderních lanovek. Na ledovci orientovaném na jižní stranu jsou sjezdovky tvořeny širokými a mírnými pláněmi, které jsou ideální volbou pro začínající lyžaře a děti. Při samotné cestě na ledovec se ale nevyhnete několika prudším svahům. Z ledovce je možné sjet až dolů do vesnice. Pokud to vyzkoušíte, čeká na vás nejdelší sjezd v regionu v délce 15 km a klesnete o více než 2.000 m.n.m. Asi nikdo při návštěvě Söldenu nevynechá svezení lanovkou na horu Gaislachkoghl, která se objevila ve zmíněném natáčení 007. Nahoře na Vás kromě krásných výhledů ohromí i restaurace vystavěná v moderním stylu. Přesto, že máme raději klasické alpské chaty, musíme uznat, že se povedla, a právě zde se odehrávají scény z filmu Spectre. Samotná restaurace je velmi luxusní, což se odráží i na cenách, ale nebojte. V areálu je celkem přes 30 restaurací a barů. Další zajímavostí areálu je nová kabinková lanovka na druhé straně areálu, která Vás z parkoviště 1 vyveze do východní části areálu. Kromě impozantních stanic dole i nahoře působí celkem nenápadně, ale za hodinu zvládne odbavit až 4.500 osob, což z ní dělá v tomto ohledu nejvýkonnější na světě. Po výstupu z lanovky se budete nacházet v severní části areálu, kde máte možnost nastoupit do některé z navazujících lanovek a sjíždět různě obtížné sjezdovky. Při dobré kvalitě sněhu doporučujeme vyzkoušet sjezd až dolů k parkovišti 1, který je tvořen mnoha 180 stupňovými zatáčkami a je velmi zábavný. Pokud zde chcete strávit více než dva dny lyžování, tak určitě navštivte areál Obergurgl, který je umístěn dále v srdci údolí. Navíc při koupi tří a vícedenního skipasu v Söldenu, je skipas platný pro oba areály. Obergurgl je o něco menší a méně moderní středisko, ale rozhodně za Söldenem nezaostává o moc. Navíc by zde během prázdnin mohly být svahy volnější. Po lyžování můžete navštívit termální lázně v Längelfeldu, které Vám pomohou zrelaxovat na další náročný den lyžování. Můžete se zde i ubytovat. Pokud chcete najít ubytování v blízkosti areálu, určitě hledejte několik měsíců dopředu. My jsme byli ubytování asi 40 minut autem po silnici dolů do údolí a vzhledem ke geniálnímu tahu ztratit klíče od auta, jsme vyzkoušeli i přes hodinu trvající cestu skibusem vč. 1 km pěšky v lyžácích na pokoj.
Celkově můžeme lyžařské středisko Sölden jenom doporučit. Ať už kvalitou služeb, lyžování, atmosférou Jamese Bonda i rozmanitostí sjezdových podmínek. V době naší návštěvy zde navíc bylo poměrně prázdno. Se schopností lanovek přepravit 67.000 osob za hodinu by zde neměly být větší fronty ani během prázdnin. Při návratu domů vzhledem ke kontrolám na hranicích při přejezdu z Rakouska do Německa doporučujeme jet přes horský průsmyk na město Garmish.