Moravské degustace
Přátelé, nevím, kolik jste stihli degustací, ale teď se připravte – začíná sezóna výstav vín. Dokonce někde již proběhly, ale hlavní sezóna je tady teď. Co to znamená výstava vín? Dovolte mi to těm méně informovaných vysvětlit. U téměř každé viniční trati v tuto dobu vinaři a majitelé sklípků dávají vzorky vín komisi = od vzorku dvě lahve 0,75 l je nejběžnější, ale třeba v Mutěnicích ještě 0,3 l pro degustační komisi = a ta vína „roztřídí“, oboduje, vydá katalog a na určený termín se svolá „laická“ veřejnost, která za vstupné může vína ochutnat. Ke vstupence dostanete sklenku s logem výstavy, katalog a kolik toho stihnete a snesete ochutnat je na vás. Tak třeba v Mutěnicích bývá přes 1000 vzorků, v Dubňanech okolo 600, v Bzenci na výstavě jen Ryzlinku rýnského jen 400 a tam jsou i zahraniční vína. Pokud máte rádi tento nápoj, doporučuji na internetu vyhledat, kdy jaká akce probíhá a včas si zarezervujte ubytování. Počítejte s tím, že atmosféra vás vtáhne do „děje“ této události a není zapotřebí přijít o řidičský průkaz. Však víte, co alkohol umí.
Musím vás seznámit se systémem. Na košt vín musíte přijít v otvírací hodinu. Znalci koštů vědí, že nejdříve se ochutnávají šampioni, pak zlaté medaile – stříbrné, atd. Jak jsem se již zmínil, na výstavě jsou dvě lahve od vzorku a to zase není tak moc, aby se rychle nevydegustovaly. Proto je dobré být včas na akci a určitě si vzít katalog. V Dubňanech tato událost probíhá v multifunkční hale Želva. Je prostorná, je zde hodně místa k sezení a běžně se dostaví okolo 800 milovníků a znalců vína. Což je další důvod, proč být dochvilný. Vstupné se pohybuje od 150 do 300 Kč. Někde si musíte za šampiona připlatit. V Mutěnicích diskriminují muže a žena má o 50 Kč nižší vstupné. Neřešte to, mají to tak zaběhlé.
Oddávejte se buketu tohoto nápoje, všimněte si jeho jiskry. Když ho poválíte na jazyku, zjistíte, že bolesti světa se začínají zmenšovat, přítomné dámy jsou krásnější a krásnější. Jo, jo je to úžasný nápoj. Ještě musím podotknout, že na těchto výstavách z 90 % ochutnáte mladá vína, zbylých 10 % jsou vína archivní a jinak zajímavá. Například slámová, ledová a výjimečně i s přívlastkem cibéby. Tyto unikáty dělá minimum vinařů pro jejich nepředstavitelnou náročnost a vždy bývají za příplatek. Malinko objasním přívlastek ledová = dříve byl vinařský zákon, že musí být mráz 3 dny za sebou a teploměr musí vykazovat -9 C, ale EU do toho zasáhla a už stačí 3 dny mít -6 C. Sbírá se hrozno za rozbřesku, kdy mráz graduje a ihned se přemisťuje ke speciálnímu lisu, kdy po co nejkratší dobu vyvine maximální tlak, ale jen takový aby se v hroznu nerozmáčkly ledové kuličky. Tím pádem se získala velmi sladká šťáva zvaná mošt, s kterým se dále téměř vědecky pracuje. Tak co uděláte si výlet za vínem? Zkuste i agroturistiku, při níž poznáte, že víno do lahve samo neskočí. Věřte, když se budete jen jeden víkend věnovat vinohradnictví, pojmete jiný vztah k tomuto božskému nápoji.
Láďa doporučuje