Košice Gurmán Fest 2014 – festival jídla a pití

Jedinečný kulinářský zážitek si mohli dopřát návštěvníci metropole východu Slovenska, kde se o víkendu 20. -22. 6. 2014 konal už 5. ročník jedné z nejoblíbenějších gastronomických akcí – Košice Gurmán Fest. A redaktoři Skok+ u toho nemohli samozřejmě chybět.

Tento festival, který nenechal v klidu ani jeden z našich smyslů, se kromě prezentování těch nejlepších košických restaurací a hotelů mohl pochlubit i bohatým průvodním programem. Kdo si potřeboval udělat pauzu mezi jednotlivými chody, mohl se uvolnit při cvičení jógy anebo se odreagovat meditací mezi stromy za příjemného zvuku stříkající fontány. Tato akce se totiž konala v krásném prostředí městského parku Petrov sad.

Všude, kam jsme se podívali, jsme mohli narazit na nejlepší šéfkuchaře, barmany a sommeliéry nejenom z celého Slovenska, ale i ze zahraničí. A to by nebylo, aby na tomto labužnickém „grupáku“ neměli zastoupení i bratři Češi. Třešničkou na dortu nebyl nikdo jiný než „náš“ charizmatický „Ital v kuchyni“ – Emanuele Ridi, který na podiu předváděl své gastronomické umění. Navíc si dvě vítězky sdílených fotek na facebooku mohly vyzkoušet vaření po boku tohoto italského šéfkuchaře. Určitě si domu odnesly mnoho zajímavých zážitků.  Navíc během tohoto vystoupení jsme pozorovali enormně narůstající frontu podpisuchtivých fanoušků, řekněme upřímně, spíše zástupkyň něžnějšího pohlaví.

20140621_193548
Foto: Emanuele při „práci“

Jelikož jsme byli v práci, tak jsme kromě degustování „museli“ absolvovat ještě několik rozhovorů s osobnostmi této události a pořídit nějaké ty „pictures“. Emanuele nám sice těsně unikl, jak policajt ze šluknovského výběžku, zato se nám podařilo ukořistit exkluzivní rozhovor s Vladimírom Hronským, uznávaným enologem a autorem publikací o víně, který na festivale křtil svoji knížku „Sprievodca vínami Slovenska“ (touto cestou děkujeme naší manažerce Ivanke z Visit Košice, která nám tento rozhovor s Vladimírom osobně domluvila). Pan Hronský navíc daroval redakci Skok+ svoje dílo s osobním věnováním, kterého si patřičně ceníme.

20140621_20124120140621_200946
Foto: Skok+ společně s Vladimírom Hronským a s německým kolegou Ralphem Bloemerem

No a teď už k samotnému pojídání a popíjení. Jak je už na festivalech tohoto typu zvykem, i tady se platilo ne penězi, ale speciálním platidlem – gurmány.  Pro představu 1 gurmán = 1 euro. Do vínku jsme dostali 30 těchto kamarádíčků, takže jsme se nemuseli nijak zvlášť omezovat. Jako světaznalí degustátoři jsme začali aperitivem. Stánek nabízející všechny druhy zn. Hubert se nedalo opustit jen tak po první skleničce.

hubert1
Foto: Hubertík míchaný

Po hodince důkladného vychutnávání bublinek jsme se posunuli ke stánku nabízejícímu originální italský catering. Ze široké nabídky jsme se pustili do různých chuťovek a antipasti, kde nechybělo téměř nic, co byste očekávali ve správné italské restauraci. Vzali jsme to od klasiky jako je carpaccio s rukolou a parmezánem přes toast s olivovou tapenádou až po bigné plněné  paté z husích jater a musím říct, že tady nebylo co vytknout. Skvělý začátek.

jídlo3
Foto: Via Roma (viz. popis nahoře)

Výběr byl opravdu široký, každý si určitě našel, co hledal i co nehledal. Seznam vystavovatelů naleznete zde.

 A abychom se tady moc nerozepisovali, tak jen ve zkratce, co jsme všechno ochutnali:

20140621_202000
Foto: EMER Servis – cateringový specialista

guláš
Foto: Jelení guláš – mohlo ho být více, toho jelena..

Sushi MAIKO – Tady jsem málem přišel o život, když mi naše fotografka naplácala na uramaki to „nejwasabiovější wasabi“. Uvádím pouze, že moje první zkušenost s touto pochutinou byla první pomoc japonsky oděné ženy a pohárem vody hned ve chvíli, když jsem se začal pomalu dusit a výborný pokrm prskat ven. Dále to není třeba popisovat, každý ať si dokreslí situaci sám. Naštěstí jsem přežil a mohu se s Vámi o tento článek podělit. :o)

sushi
Foto: Sushi MAIKO – fotografka útok wasabi na rozdíl ode mě ustála.. :o)

Co stojí určitě za ochutnání, je nový produkt na mapě likérů jménem Bentianna – oficiální nápoj Gurmán Festu. Originál ze Slovenska, lehký bylinný, pocházející z přírodních vysokohorských produktů jako jsou med, horec žltý a pramenitá voda. Ujišťuji Vás, tu vodu tam v žádném případě neucítíte.

Bentianna1
Foto: Bentianna s ledem

Za redakci Skok+ můžeme opravdu tuto akci doporučit, jak pro košické gurmány, tak i pro náročné jazýčky ze zahraničí.

Jen pozor na dávku wasabi..