VÝZNAMNÉ OCENĚNÍ PRO ZOO PRAHA JAKO DÁREK K 83. NAROZENINÁM

Nejvyšší státní vyznamenání prezidenta Mongolska Cachjágína Elbegdordže za záchranu koní Převalského obdržel ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek u příležitosti 83. výročí založení Zoo Praha. Kromě současných úspěchů měli návštěvníci možnost zavzpomínat na významné osobnosti pražské zoo, zvláště na „válečného“ ředitele Jana Vlasáka, který se zasloužil o světový odchov ledního medvíděte.

„Medaili Přátelství uděluje prezident Mongolska zahraničním organizacím a občanům, přispívajícím k rozvoji země nebo k ochraně mongolského dědictví. Jde o nejvyšší možné ocenění, které lze získat od hlavy státu,“ vysvětlil velvyslanec Mongolska v ČR, pan Dorjdamba Zumberellkham, který vyznamenání předával řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi. „Díky projektu Návrat divokých koní bylo za poslední čtyři roky dopraveno do rezervací Khomiin Tal a Takhin Tal 15 koní, kterým se zde narodilo již 9 hříbat a to je fascinující,“ dodal.

FOTO_5_DSC_3708

„In situ projekty jsou jednou z našich hlavních priorit. Za jejich výsledky stojí mnozí zaměstnanci a spolupracovníci, ocenění patří tedy hlavně jim. Vyznamenání si velmi vážíme a je pro nás obrovskou motivací v úsilí pokračovat,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V rámci programu se vzpomínalo i na historické události. Významné pocty se dočkal jeden z ředitelů pražské zoo, plukovník Jan Vlasák, který zoo úspěšně vedl v době okupace a zasloužil se o světově proslulý odchov ledního medvíděte Sněhulky. Památkou na jeho činy se stala nová interaktivní socha z dílny Kurta Gebauera, u níž je možné zaposlouchat se do audio ukázek ze stejnojmenné knihy Sněhulka.

FOTO_3_DSC_3986

V odpoledních hodinách pak proběhl u pavilonu Africký dům křest nové knihy Žirafa na pondělí, kterou vydává ve spolupráci se Zoo Praha vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, a. s. Kmotrou knížky se stala herečka Ivana Chýlková, která uvedla: „Knize bych chtěla popřát mnoho nadšených čtenářů a brzkou reedici.“

Atmosféru 83. narozenin Zoo Praha dokreslili zaměstnanci v dobových kostýmech, stylový hudební doprovod Sester Havelkových a Miloše Wichterleho, ale například i chutná zmrzlina vydávaná z polní kuchyně.

FOTO_4_DSC_4030

TZ, zoopraha.cz, foto: Petr hamerník