Letní taneční jízda s Hoffem

Když mne kolega ze slovenské redakce jednoho nejmenovaného deníku oslovil s nápadem jet na festival oslavující 80. A 90. léta, řekl jsem si, že to zas tak zajímavě nezní. Když k tomu ale přihodil, že celou akci pořádá David Hasselhoff a přijede v KITTovi, navíc jen pár kilometrů od Bratislavy, získal moji pozornost.

IMG_2221    IMG_2252

Jde o akci Acceleration a letos je první ročník. Akce kombinuje závody aut a motorek, v různých kategoriích na závodních okruzích po celé Evropě, s hudebním vystoupením kapel, jejichž sláva už dávno zašla, ale pořád za to umí vzít. To samé by se dalo říct o Davidu Hasselhoffovi, který celou akci spolupořádá, moderuje a sám na ní vystupuje. Kdysi slavný Mitch Buchanon ze seriálu z 90. let „Pobřežní hlídka“ a možná ještě slavnější Michael Knight ze seriálu z 80. let „Knight Rider“ již dávno není žhavou celebritou, ale pokud jeho jméno zmíníte i mezi dnešními mladými, stále ví o koho jde. Jeho seriály měli obzvláště v Čechách a na Slovensku vždy velkou sledovanost a dodnes je možné je na obrazovkách spatřit.

IMG_2261  IMG_2275

Festival oslavující rychlé stroje a taneční hudbu minulých dvou dekád probíhá v sedmi evropských zemích na sedmi závodních okruzích. Začínalo se v Portugalsku, potom akce proběhla ve Španělsku, Německu a Itálii, nyní na Slovensku, dále bude v Maďarsku a končit bude tour v Holandsku. My se na akci vydali hlavně na koncert kapel, které jsme znali z hitparády Eso Terky Pergnerové, a které dobývali žebříky hitparád převážně v devadesátých letech.

IMG_2295          IMG_2305

Jelikož hlavní organizátor Loek Bodelier je z Nizozemí, tři ze sedmi vystupujících kapel a umělců pochází právě z této země, ač jste to možná nevěděli. Z Holandska tedy vystoupili 2 Unlimited, Vengaboys a Twenty 4 Seven. Z britských ostrovů přijel popový zpěvák Rick Astley a zpěvačka a bývalá modelka Samantha Fox, z USA potom rapper Turbo B ze skupiny Snap! a konečně německý DJ Sash!. Za domácí scénu vystoupili Maduar, z mého pohledu trochu nešťastný počin, jelikož jim chyběla zpěvačka a po letech už ani neznali slova svých písní. Možná šlo o recesi, ale já společně s kolegy se nesmál a přišlo mi, že ve společnosti výše zmiňovaných neměli co dělat.

  IMG_2354         IMG_2329

Ze zmíněných kapel asi nejvíce zaujali Vengaboys. Nejenže vypadají i po letech pořád stejně, ale jejich písničky mají i v dnešní době „drive“ a s chutí si na ně „zapaříte“ ve světlech laserové show. David Hasselhoff trochu zklamal playbackem, ale zase je to už pán v letech a jeho moderování úroveň mělo. Největší zklamání připravila Samantha Fox, která se kromě zpívání proslavila i jako modelka a komu bylo na přelomu 80. A 90. let od 15 do 60 asi zhlédl i její odvážné fotky pro časopis Playboy. Na ní se léta podepsala nelítostně a ani zpívání už jí bohužel tak nejde. Další kapely splnily očekávání a 2 Unlimited se svým „No Limit“, Turbo B s „Rythm is a Dancer“, Twenty 4 Seven s „Is It Love“ (ti tedy mimochodem také jaksi nezestárli), i DJ Sash! roztančili téměř třináctitisícový dav do nejvyšších otáček. Show trvající přes tři a půl hodiny tak stála za to a ke konci už cítil únavu každý, kdo zrovna nepozřel nějakou tu zakázanou substanci. Navíc v pauzách mezi kapelami  byly vysílány video flash back vstupy z období, ze kterého pocházeli největší hity aktuálních kapel, a shlédnout jsme tak mohli scény z filmového trháku „Titanic“, nejúspěšnější „boyband“ kapely v čele s Backstreet boys nebo třeba veleúspěšné Tamagoči.

IMG_2355    IMG_2447

Celkově akce rozhodně stála za 10 EUR vstupného a Skokplus určitě doporučuje. Pokud navíc máte rádi rychlá auta a motorky, určitě zavítejte 29.8. na příští zastávku této tour v Maďarsku, kde navíc proběhne i závod formule 1. K tomu jsme od organizátora dostali příslib konání akce i v Čechách a to konkrétně v Mostě už příští rok. V kuloárech se navíc šeptá, že přijedou i Backstreet Boys!

Stránky akce můžete navštívit zde: http://acceleration14.com/