Lincoln

Film, který přišel jako uragán a hlavně s vepsaným dogmatem „Steven Spielberg“. Bohužel, u každého filmu, u které jakýmkoli způsobem participuje Steven Spielberg je tak trošku potíž. Již automaticky se předpokládá, že to bude filmový trhák, vydělá neuvěřitelné množství peněz, vyhraje alespoň 10 Oskarů a celkově z celého takového filmu se takříkajíc sedneme na zadek. Bohužel,  i já jsem s tímto dogmatem šel na tento film a měl očekávání, že jdu na největší filmovou událost.

lincoln_1

Říkám na rovinu, špatné to není, dobré též ne. Určitě na film nechoďte s představou, že jde o politický životopis, na kterém sesbíráte hromadu informací, „které nikde nebyly“ a pak budete moci na párty filozofické fakulty okouzlovat nejednu filozofku v tlustých černých brýlích.  Není tomu tak. Sice ve filmu Abraham Lincoln je, ale líčí z celého jeho života pár posledních týdnů. Vylíčení politiky mi přijde jak z naší poslanecké sněmovny, jen jsou všichni nějak jinak oblečení. Hlavní myšlenkou celého filmu je vyjádření Lincolna coby odpůrce a faktického zničení otroctví a zároveň vypodobnění jej jako geniálního politika, právníka a manipulátora. Tím lze i naznačit, že účel světí prostředky a proto je v USA přijímán velmi kontroverzně. Ostatně není se moc čemu divit, kdyby se náš Zdeněk Svěrák pustil do Masaryka a vylíčil ho jako standardního politika, jenž pletichaří, tak by se nám to asi taky moc nelíbilo.

Zpět k filmu. V hlavní roli exceluje Daniel Day Lewis, jenž se role opravdu zhostil se vší grácií. Zvláště Lincolnovo vstupování do praktických a suchých debat, ve formě historek a metafor, zvládá herec opravdu bravurně.  Stejně tak vystihl fyzickou křehkost Lincolna, kdy jsem se několikrát přistihl, že mu Lincolna opravdu věřím. V tomto mu skvěle sekunduje postava Tommyho Lee Jonese.  Napětí ve sněmovně při důležitém hlasování, řečnické roztržky, to vše se podařilo Steven Spielbergovi skvěle zachytit a dodat punc opravdovosti. Zvláště Bílý dům působí velmi domáckou atmosférou, což silně koliduje se současným obrazem Bílého domulincoln-2

Z názvu je dost zřejmé, jak celý film vlastně dopadne. A ano, opravdu tak dopadne, sice trošku nečekaně oklikou ale atentát ve filmu opravu je. Bohužel, není to pro film to nejlepší a jak se do této chvíle snažil nezabřednout v nudě, tak zde se patosu najde více než hodně a filmu to lehce škodí.

Každopádně film stojí za shlédnutí, herecky je zvládnut velmi dobře, režisérovi též nelze nic vytknout. Jen těm scénáristům bych dal trošku více času, aby příběh vypilovali do lepší roviny.

 

Hodnocení: 50%