MASTERS OF ROCK 2012

Jubilejní desátý ročník největšího rock-metalového festivalu ve střední Evropě proběhl ve dnech 12.-15.7.2012 v areálu likérky R. Jelínka ve Vizovicích. Již tradiční místo pro setkání  fandů holdujících na všech druhů metalu a hardrocku nabídlo jako obvykle dvě stage. Na hlavní stage (Ronnie James DioStagei) se představilo celkem 42 kapel a na malé stagei (Alfedus Music Stagei) se letos představilo celkem 28 kapel, které oproti předchozím ročníkům nebyly jen z ČR. Jubilejní ročník oproti všem předpokladům nesliboval nějakou superhvězdu jako v předchozím ročníku (např. TwistedSister – 2011), nicméně novodobí velikáni jako Nightwish (komerčně úspěšnější kapela než např. Iron Maiden), Sabaton (po velkém přeskupení, nicméně rovněž nastupující hvězda metalové scény), Unisonic (nové uskupení se světoznámými členy) a řada dalších, se postarala o plnohodnotný zážitek na tomto festivalu.

Návštěva uvedená pořadatelem akce opět pozvedla pomyslnou hranici o nějaký ten tisíc výše, letos již na hranici 27 tisíc návštěvníků. Kromě dvou stagei měli návštěvníci k dispozici jako již obvykle řadu zpestření k vyplnění volného času. V areálu se ve spolupráci s časopisem SPARK konalo sčítání metalistů (spíše mi to připadlo jako obrovská promo akce pro nové předplatitele, ale budiž). Již tradiční kavárna Mastersof Rock s dostupným wi-fi připojením a denním tiskem zdarma praskala ve švech. O zábavu a adrenalin se starala G-stage, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet vodní fotbálek, lezeckou stěnu či své znalosti ze světa plzeňského moku. Jako v loňském roce byla pro fanoušky nikotinu připravena M-stage v podobě patrového „kabrio“ kamiónu, který v letošním roce vylepšil své postavení v původním „řáholci“, neboť umístění kamionu na těsnou hranici odpočinkové zóny a prostorem pro diváky hlavní stage, uvítali všichni návštěvníci patrové lože s exkluzivním výhledem na hlavní scénu. Před hlavním vstupem do areálu se konalo měření hladiny alkoholu v krvi. Jak se dalo čekat, řada lidí to pojala spíše jako soutěž a tak naměřená hladina kolem 4-5 promile nebyla výjimkou.

Den první – čtvrtek 12.7.2012

Festivalovým otvírákem byl kvartet Legendy se vrací. K mému překvapení se na humorné vystoupení Legend dostavila necelá tisícovka diváků, což rozhodně nebývá zvykem. Následovala německá folkmetalová kapela SaltatioMortis, která hrála převážně ze své poslední desky „SturmAufsParadies (2011)“. Rakouští TheSorrov předvedli následně vcelku povedený set a zahřáli tak nažhavené početné obecenstvo na nadcházející první trhák dne. Slovenští Horkýžeslížepředvedli vyčerpávající, opět netradičně a humorně pojatou show, za kterou sklízeli aplaus od několika tisíců návštěvníků. Následovali američtí Kamelot. Kapela, kterou v loňském roce opustila hlavní hvězda a frontman s neobyčejným hlasem Roy Khan, představovala svou čerstvou posilu v podobě TommyhoKarevika. Nutno dodat, že nový vokalista se své role zhostil na jedničku. Američtí Kameloti předvedli velmi podařenou show, která by si jistě zasloužila ještě trošku lepší čas. Večerní část dne odstartovala legenda ThinLizzy. Tato legendární kapela byla v ČR k vidění z kraje června tohoto roku, neboť předskakovali na rozlučkovém turné velikánům JudasPriest. ThinLizzy jako obvykle vytáhli řadu osvědčených šlágrů jako „Jailbreak“ či „Are YouReady“. Hlavním tahounem čtvrtečního dne pak bylo holandské seskupení WithinTemptaton, které včele s neobyčejnou frontmankouSharon Den Adel prezentovali především svou poslední desku „TheUnforgiving“. WT se ve velmi příjemné večerní atmosféře postarali o vrchol prvního dne festivalu, který zakončovali švédští powermetalistiBloodbound.

Den druhý – pátek13.7.2012

Pátek třináctého odstartoval již v 11:00 za nevydařeného počasí. Hrstka statečných dorazila podpořit kapely jako ZakázanÝ ovoce, Ribozyme či SuicidalAngels. Zájem návštěvníků díky špatnému počasí nepozvedly ani kapely jako Vitacit či Visací Zámek. Následovalo vystoupení Sirenia, jakoby počasí vědělo, že je tato kapela co dlužna fanouškům MORu (v loňském roce zrušili své vystoupení až těsně před startem díky absenci bubeníka), a proto se konečně alespoň trošku umoudřilo. Vystoupení norské gothic metalové sestavy si zajisté přízeň fanoušků napravilo. Podvečerní program startovala neměckápower metalová skvadra Freedom Call, která bohužel opět nedostála svých kvalit, které ukazuje například při klubových akcích, či studiových materiálech. Po trashmetalovýchExodus už valná hromada návštěvníků očekávala nováčka festivalu Unisonic. Toto seskupení „starých“ a léty osvědčených metalových velikánů kolem Michaela Kiskeho (ex Helloween) a KaieHansena (GammaRay, ex. Helloween) předvedlo své skladby z právě vydané premiérové desky se stejnojmeným názvem Unisonic. Hlavní hnězdou pátečního večera bylo zajisté vystoupení německých Edguy. Banda TobiaseSammeta předvedla jako vždy luxusní show. Tobias opět dokázal, proč je nekorunovaným králem v disciplíně při komunikaci s fanoušky, jako vždy rozjel opravdu žhavé vystoupení. Rozjetý večer zakončovali švédští Pain.

Den třetí – sobota14.7.2012

Sobotní den začal opět velmi nevydařeným odpolednem,a tak se dopolední kapely Lady Kate a Odium nedočkaly zrovna valné účasti fanoušků. Následoval velmi zajímavý a povedený projekt Sebastien s exkluzivním hostem Rolandem Grapowem (Helloween), bohužel počasí nepřálo ani tomuto projektu. Následoval další zmoklý koncert v podání MilkingTheGotmachine. Nutno dodat že tato kapela zcela jednoznačně vyhrála hlasování fanoušků na webových stránkách pořadatele o kapelu s největším zájmem ; ) – na účasti to ovšem znát nebylo. Následovali čeští Citroni a německá nastupující hvězdná sestava Kissin Dynamite. Němečtí mladíci polepšili svou pověst po nepříliš vydařeném loňském koncertu. Bláznivé vystoupení sklízelo opravdu velký potlesk fanoušků. Sobotním trhákem číslo jedna bylo zajisté vystoupení následujících Arakain společně se speciálním hostem v podání Lucie Bílé.  K úžasu nejednoho fanouška metalu mělo toto seskupení téměř „vyprodané“ pódium a to i přes fakt, že sem tam ještě poprchávalo a hodinky ukazovaly teprve sedmnáctou hodinu odpolední. Další sobotní program se nesl v duchu finských kapel. Finskou trilogii započali folkmetalovíKorpiklaani, následovalo vystoupení Stratovarius, které se svým projevem splnili úkol v podobě rozpálení publika pro nadcházející kapelu – frontmana festivalu Nightwish! Finští velikáni přijeli napravit svou reputaci z roku 2009, kdy se neprezentovali na tomto festivalu zrovna povedeným vystoupením. V té době byla dnes již zabydlená frontmankaAnetteOlzon čerstvou posilou tohoto seskupení a bylo to znát. Fanoušci bohužel moc velké pochopení tehdy neměli a konec tehdejšího koncertu již viděla sotva polovina původních návštěvníků. V letošním roce přijela kapela prezentovat především svou novou desku (Imaginaerum 2011). Nejeden fanoušek čekal, jak se vystoupení povede, slibovaná byla exkluzivní show s mega efekty. Nutno dodat, že na konci května tohoto roku se téměř shodné vystoupení v pražské holešovické ČEZ aréně povedlo na jedničku. Nightwish rozhodně i zde na MORu dokázali, proč byli pasováni do role headlinera tohoto festivalu. Vokály frontmanky byly již daleko lépe posazené a především při interpretaci písní z nového alba se nejednomu fanouškovi stavělo celé ochlupení ; ) O závěr sobotního večera se postarala kapela posazená do industriální gotiky – Deathstars.

Den čtvrtý – neděle15.7.2012

Závěrečný den festivalu provázelo podstatně vylepšené počasí. Díky únavě z předchozího večera jsem si nechal ujít první kapely (Mistake, Salamandra, Škwor, Skyforger a Dogu). Zájem nejen můj ale i řady dalších fandů pozvedla legendární kapela Hell, která opět předvedla svou teatrální show. Následovalo seskupení kolem původního zpěváka Iron Maiden – Paul Di Anno a Tiamat. Tyto dvě kapely si nechávám ujít, neboť na malé stagei své vystoupení předvádí pražští HentaiCorporation, kteří předvádí svou klasickou show, pro oko diváka neznalce ovšem ohromně bláznivé a sebevědomé vystoupení. Během vystoupení další kapely na hlavní scéně (Gotthard) trávím svůj čas v backstagei při osobním seznámení a posezení s HentaiCorporation. Následně přesun na předposlední vystoupení festivalu v podání švédských Arch Enemy včele s fenomenální frontmankou Angelou Gossow. Následuje vrcholné zakončení festivalu v podobě čerstvě přeskupené švédské formace SABATON. Slibně rozjeté tažení přibrzdila zpráva z letošního jara, kdy se hned tři členové kapely poroučeli ze sestavy a fanoušci byli hodně zvědaví, jak to půjde novým tvářím ve slavné formaci. Frontman a hlavní mozek kapely s českými kořeny JoakimBrodén spolu se svou kapelou ovšem předvedl vystoupení hodné zavíráku. Za předvedenou exkluzivní show, společně s interpretací speciálně složeného songu jen pro probíhající festival MastersOf Rock, dal jistě zapomenout na opožděný start chystaného vystoupení.

Celkový dojem z uplynulého festivalu byl převážně kladný. Již zavedená atmosféra s vyspělým zázemím pro účastníky si získává stále více příznivců. Proběhla zde řada vrcholných a velmi povedených představení. Jediným záporem letošního Masters bylo počasí, které jistě ovlivnilo řadu vystoupení. Nutno dodat, že v předchozích ročnících měli návštěvníci vždy štěstí na slunečné a teplé počasí, a proto to asi jednou přijít muselo ; )

Michal Zajíc

[embpicasa id=”5771995608817194321″]