Meditační podvečer s Maokem v klubu Lávka

V úterý 27. května proběhl v klubu Lávka koncert, který není pro všedního diváka úplně běžný. Když jsem před dvěma měsíci byla na koncertu Maoka poprvé, netušila jsem vůbec, na co jdu. Pod názvem „hudba z jiných sfér“ se dá představit prakticky cokoli, a tak jsem se nechala unášet doporučením svých přátel a prostě jsem si řekla, že se nechám překvapit. A překvapená jsem skutečně byla. Maokova hudba vás zklidní a rozhodně chytí za srdce. Takže tentokrát jsem šla již najisto, a pro maximální zážitek jsem se posadila rovnou do první řady.

Kdo je MAOK?

Je to sympatický Slovák a vlastním jménem se jmenuje Martin Tesák. Hudbě se věnuje profesionálně již mnoho let a málokdo ví, že se dokonce podílel na hudbě k megafilmu Bathory. Maok svou hudbou ahodí nejen vašim uším, ale krásně zklidní i vaši přetíženou a roztěkanou mysl a troufám si tvrdit, že i otevře mnohá srdce. Svou hudbu tvoří přímo na místě za pomocí aparatury a po dobu koncertu rozezní hned několik hudebních nástrojů. Byla slyšet klasická akustická kytara, elektrická kytara (na kterou však hrál smyčcem), flétna, klarinet, ale i méně tradiční nástroje, jako například tibetská mísa. Maok během svého koncertu dokázal navodit skutečně krásnou a relaxační atmosféru, a pokud jsem měla zrovna otevřené oči, nestačila jsem se divit, jak tak rychle dokáže Maok vytvořit z ničeho skutečně fascinující hudbu.

Od relaxace až po slovenské lidovky

Maokova hudba je instrumentální a velmi klidná. Dokáže vás naladit do vašich nehlubších vrstev, krásně vás zklidní a cítíte, jak se postupně uvolňujete. Když si při poslechu jemných melodií necháte zavřené oči, můžete vidět krásné barvy nebo nejrůznější příjemné obrazy. Jak je již na Makových koncertech tradicí, i tentokrát mu dělala společnost Eniesa, krásná zpěvačka s andělským hlasem. Společně s Maokem zazpívali jak pomalé písně o lásce, o srdci a o duši, tak nemohli vynechat krásnou východoslovenskou lidovou píseň „A ja taká čarná“. Zapadající slunce, pohled na Vltavu a Pražský hrad dodal koncertu opravdu jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru. Koncert byl zakončen další slovenskou lidovkou „A ja taka dzivočka“, které rozproudila energii ve skoro vyprodaném sále klubu Lávka. Poslední písní Maoka a Eniesy byla píseň „A ja Ťa milujem“, jenž udělala za koncertem krásnou a láskyplnou tečku. Musím se přiznat, že ačkoli mám češtinu velmi ráda, Makokovi texty a písně jsou krásné hlavně i díky tomu, že zpívá slovensky. Slovenština je svou měkkostí a melodičností pro tento druh hudby jako stvořená.

Kde si poslechnout Maoka?

Pokud vás tento žánr zaujal, určitě si vyjděte na některý z Maokových dalších koncertů. Které probíhají na nejrůznějších místech po České republice a na Slovensku. Seznam koncertů najdete na Maokových webových stránkách a chybu neuděláte, ani když si koupíte jakékoli z jeho CD. Jeho hudba je skutečně krásná a rozhodně pohladí vaše srdce. Příjemný poslech tedy přeji J.

Pro Skok+ napsala externí redaktorka Hana Wolf