Mekka stolního tenisu hostí mistrovství světa jednotlivců

V čínském Su-čou se od 26. dubna do 3. května uskuteční 53. mistrovství světa ve stolním tenisu. Od roku 2003 se hrají soutěže jednotlivců a družstev odděleně. Letošní šampionát v Su-čou bude patřit pouze individuálním soutěžím. V nabitém startovním poli se představí i sedmička českých reprezentantů.

V nominaci České republiky pro MS jednotlivců ve stolním tenisu v Su-čou jsou tři muži a čtyři ženy. Trojlístek českých stolních tenistů tvoří Tomáš Konečný, Tomáš Tregler a Lubomír Jančařík. V kvartetu žen jsou čtyři nejlepší české stolní tenistky Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová a Kateřina Pěnkavová.

Většina českých reprezentantů si v Su-čou zahraje dvouhru i čtyřhru. Letos premiérově mohou deblové dvojice tvořit hráči či hráčky ze dvou zemí. Této novinky využila řada zúčastněných asociací, včetně české reprezentace.

Složení čs. reprezentačních párů pro MS:

Čtyřhra mužů: Tomáš Konečný – Tomáš Tregler. Čtyřhra žen: Iveta Vacenovská – Liu Jia (Rakousko), Renáta Štrbíková – Kateřina Pěnkavová. Smíšená čtyřhra: Lubomír Jančařík – Iveta Vacenovská, Tomáš Konečný – Hana Matelová.

Stolní tenisté absolvovali závěrečnou přípravu před MS ve Schwechatu společně s Rakušany či špičkovými Portugalci. Stolní tenistky měly tréninkový kemp v Düsseldorfu, kde se minulý týden připravovaly s kompletní německou reprezentací. Oba reprezentační trenéři, Jindřich Panský a Pavel Krpec, jsou se závěrečnou fází přípravy na světový šampionát spokojeni.

Čeští reprezentanti dobře vědí, co je v čínském Su-čou čeká. Bude to zkouška ohněm, i proto do Číny odletěli bez přehnaných ambicí. “Každé vítězství v hlavní soutěži už bude velmi slušný výsledek. A pokud naše hráčky porazí soupeřky, jež jsou ve světovém žebříčku před nimi, budu spokojen,“ uvedl Pavel Krpec a dodal: “Největší šance asi máme v deblu, kde bude hrát Iveta se Susi a pokud by se jim podařilo navázat na výkon z letošního German Open v Brémách, tak by to bylo fajn. Ale i v tomto případě bude hodně záležet na losu.“

V podobném duchu hovořil před odletem i trenér mužů Jindřich Panský. V dobách jeho aktivní hráčské kariéry dokázali Evropané držet s Asiaty krok… “Asie je momentálně ve stolním tenisu úplně jinde než Evropa. Každé vítězství v nabité konkurenci bude úspěchem. Trochu větší šance na slušný výsledek vidím ve čtyřhrách,“ souhlasí s kolegou Krpcem slavný hráč minulosti, pro kterého bylo vrcholem MS 1985 v Göteborgu, kde získal dvě stříbrné medaile, ve čtyřhře a v mixu.

V novém tisíciletí je převaha čínských stolních tenistů obrovská. Ve dvouhře jim na individuálním šampionátu unikla jediná zlatá medaile. V Paříži v roce 2003 nečekaně triumfoval Rakušan Werner Schlager. V ženském singlu je čínská dominance ještě větší. Poslední “nečínskou“ mistryní světa byla v roce 1993 Jihokorejka Hyun Jung Hwa.

Z českého pohledu se nejlepší individuální výsledek na MS jednotlivců datuje z roku 2009, kdy se v Jokohamě Iveta Vacenovská, jako jediná Evropanka, probojovala ve dvouhře žen mezi osm nejlepších hráček turnaje.

Na mistrovství světa jednotlivců v Su-čou se bude již tradičně bojovat o medaile v pěti soutěžních disciplínách. Na programu osmidenního šampionátu jsou dvouhra mužů a žen, čtyřhra mužů a žen a smíšená čtyřhra. První dva dny MS budou patřit kvalifikačním soutěžím. Ve dvouhře mužů a žen bude kvalifikace, podobně jako před dvěma roky na MS v Paříži, dvoustupňová. Z českých reprezentantů se v singlu kvalifikačním bojům vyhnou Iveta Vacenovská a Renáta Štrbíková, pro kterou to bude v Su-čou již patnáctý start na mistrovství světa v kariéře… V deblu byla přímo do hlavní soutěže nasazena jako turnajová dvanáctka česko-rakouská dvojice Iveta Vacenovská – Liu Jia.

Mistrovství světa ve stolním tenisu v Su-čou

Složení české reprezentační výpravy:

MUŽI: Tomáš KONEČNÝ (TTS CARBO-KOKS Polonia Bytom – Polsko), Tomáš TREGLER (STEN marketing HB Ostrov Havlíčkův Brod), Lubomír JANČAŘÍK (Saint Denis US 93 – Francie). Trenér: Jindřich PANSKÝ.

ŽENY: Iveta VACENOVSKÁ (Linec AG Froschberg – Rakousko), Renáta ŠTRBÍKOVÁ (KST SPAR Zamek Tarnobrzeg – Polsko), Hana MATELOVÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim – Německo), Kateřina PĚNKAVOVÁ (SKST Mart Hodonín), trenér Pavel KRPEC.

TZ