Mistrovství Evropy v tradičním wushu 2015 v Bulharsku

Ve třetím květnovém týdnu proběhlo v bulharském městě Stará Zagora mistrovství Evropy v tradičním wushu. Termínem wushu jsou nazývána souhrnně čínská bojová umění a European wushu federation (EWUF) je největší organizací, která tato bojová umění v Evropě sjednocuje. Soutěže se účastnilo téměř 700 startujících z 24 zemí, které vyslaly své reprezentanty. Své zastoupení zde měla i Česká republika. Celkem 11 členů naší výpravy se účastnilo po celý týden soutěží v různých kategoriích. Výsledkem boje s tvrdou konkurencí byly 3 medaile – zlatá, stříbrná a bronzová.

IMG_2942

Sportovní disciplíny ve wushu lze rozdělit na kontaktní a nekontaktní, stejně jako je tomu např. v karate. Zápas, který se nazývá sanda (v překladu volný boj), se odehrává na zvýšené platformě o velikosti 8 x 8 metrů. Zápas podobný kickboxu, doplněný o techniky hodů, porazů, trvá 2 minuty a zápasí se na dvě vítězná kola. Zvláštním pravidlem zápasu a bodovanou technikou je i možnost vyhození soupeře z ringu, což vypadá někdy obzvlášť nebezpečně. Jinak se však jedná o sportovní zápas, ve kterém se zápasí formou fullkontakt nebo lightkontakt, kterému se věnují zejména děti a junioři. Nekontaktní disciplínami jsou sestavy, které se nazývají taolu. V tradičním wushu se jedná o sestavy beze zbraně i se zbraněmi, jakými jsou např. čínský meč, šavle, tyč, halapartna a další. Stěžejní disciplíny jsou však taolu pěstní, tedy stínové formy obsahující údery, kopy, bloky, ale také akrobatické prvky. To vše uspořádané do logického celku charakterizující způsob boje určitého stylu tradičního čínského wushu. Ne každý ví, že i populární cvičení Tai ji quan, neboli česky tajči, je také jednou z disciplín wushu a na této soutěži bylo v té nejlepší podobě samozřejmě k vidění.

IMG_3255

Samotný šampionát se nesl v duchu 30. výročí European wushu federation a organizátoři ze Staré Zagory se jej zhostili velmi důstojně a velkolepě. Zahajovací ceremoniál trvající několik hodin se odehrával ve starém římském amfiteátru v centru 160 tisícového města. Výkony několika místních uměleckých souborů a skvěle pojatá exhibice bojových umění byla doplněna o osvětlenou a hudební show zakončenou velkým ohňostrojem. Celý program sledovalo i několik tisíc obyvatel Staré Zagory.

IMG_3193

Bojové umění wushu prožívá celosvětově velký rozvoj. Jen v České republice se wushu věnuje v různých podobách kolem 8 až 10 tisíc lidí. Sjednocujícím prvkem wushu v České republice je Česká federace wushu (ČFW), která je členem České unie bojových umění. Wushu ve světě i u nás čeká v následujících letech jedna velká zkouška, neboť jako sportovní disciplína bude bojovat o své místo na letních olympijských hrách v roce 2024.

Více informací o wushu naleznete na www.czechwushu.cz.

Vladimír Šanda

místopředseda ČFW

IMG_3168

IMG_3135

IMG_3082

IMG_3202

IMG_3211