Prezident Tomáš Král blahopřál mladým reprezentantům

„Hráčům, trenérům i celému realizačnímu týmu patří velké poděkování a gratulace,“ komentoval postup osmnáctiletých hokejistů do finále světového šampionátu prezident ČSLH Tomáš Král. „Je to výsledek vynikajícího týmového výkonu, podpořeného řadou individualit a kvalitními trenéry. Současně je to potvrzení toho, že jsme se před několika lety vydali na správnou cestu, ať už jde například o přípravu v Akademicích ČSLH, reprezentační program nebo prostředky, které do výchovy mládeže investujeme.“

V posledních pěti letech vzrostl objem prostředků vynakládaných z rozpočtu ČSLH na mládež o více než 80 %. Zatímco v roce 2009 dosáhly tyto prostředky 47,0 miliónu Kč, v roce 2013 činily 84,7 miliónu Kč. Částka, věnovaná přímo na mládežnické reprezentace, vzrostla ve stejném období z 19,5 na 33,5 miliónů Kč, což se projevilo v jejich mnohem širším programu. Juniorské reprezentace dnes absolvují o zhruba 60 % více utkání než před několika lety, přičemž se utkávají vesměs se soupeři z hokejově vyspělých zemí.

Celkem devatenáct hráčů výběru trenéra Jakuba Petra působí v domácích klubech, tři ve Švédsku a jeden v Kanadě. Nejvíce reprezentantů – patnáct – dodaly Akademie ČSLH, které vyvíjejí činnost od roku 2011. Zatímco tehdy podporoval ČSLH šest Akademií (Chomutov, Karlovy Vary, Liberec, Pardubice, Sparta Praha, Vítkovice), v uplynulé sezóně jich bylo jedenáct, přibyly Brno, Jihlava, Litvínov, Slavia Praha a Zlín.

Současný výběr osmnáctiletých je jedním z prvních, na který se vztahují reprezentační smlouvy zavedené na podzim roku 2012. Jejich cílem bylo zajistit, aby příprava nejlepších hokejistů vyvrcholila účastí na světovém šampionátu a aby tak prostředky, které stát a ČSLH na reprezentační program vynakládají, plnily svůj účel. Dříve se totiž často stávalo, že řada hráčů, kteří program od šestnácti let absolvovali, následně na mistrovství světa v této věkové kategorii kvůli odchodu do zámoří chyběla.

TZ