Rémy Martin – Parfém, který se může pít

Ve Francii jsme navštívili výrobnu světoznámého koňaku Rémy Martin. A tak jak nám byla výroba, péče a ochutnávání koňaků prezentována nás nadchlo. Profesionalita je tady na prvním místě. A tomu je vše podřízené. Nic se zde netají a finální výrobek je opřen o mnohaletou zkušenost dotaženou k dokonalosti neustálým studováním a vyhodnocováním výsledků.
Našinec znalý jen základními znalostmi o výrobě koňaku si zde připadá jako v pohádce. Celým areálem nás provázela dáma s velikými znalostmi o výrobě tohoto požitkového nápoje.
Ukázka začala na recepci Rémy, kde jsme si prohlédli, jak se v čase vyvíjela lahev. Hned poznáte, že jste u výrobce, který si váží své minulosti.
Odtud jsme byli převezeni do sídla výroby. Budovy postavené  z vápence jsou potaženy černou plísní, která svědčí o tom, že uvnitř léta zraje koňak. Po nahlédnutí dovnitř na vás dýchne majestátnost této značky. Miliony litrů pálenky z vína zde v klidu zrají v dubových mega sudech a čas rozhoduje o kvalitě moku. Stárnutí a tím pádem zkvalitnění koňaku probíhá ležením v sudech a odpařování lihu.
Byli jsme v hale, kde andělé „vypijí“ 8000 lahví denně. – Rozuměj tomu tak, že tolik lihu se vypaří. Vzhledem k nasycení prostoru lihem, nemohli jsme zde fotit, aby nedošlo k tragédii ohněm. Pak následovala degustace a párování s jídlem. Začnu degustací, když jsme shlédnul, kolik Rémy vyrobí každoročně koňaků, litoval jsem degustátory až do doby, než mi bylo vysvětleno, že koňak se degustuje čichem a ne popíjením, tak jak je to u vína. Takže skupina degustátorů čichá, radí se a podle toho pak rozhodují do jakého sudu koňak přemístí a jak dlouho ho ještě nechají zrát. Mladý koňak tak okolo 10 let zrání voní po vanilce a čím je starší, vystupuje ve vůni závan skořice. Samozřejmě si na chuť přišly i chuťové kanálky a tady chci zdůraznit, že je mimořádně důležité, co u popíjení koňaků pozřete. Skloubení jídla s koňakem se dá nazvat gurmánským vrcholem. Pokud se řadíte mezi vyznavače koňaků, rozhodně si pořiďte velkou nabídku firmy Rémy Martin.
Láďa Drápal doporučuje