MS 20‘: Naději před ostudou vykřesal Pastrňák, Češi zdolali Dány v prodloužení 4:3

Adrenalinový závěr prožili čeští hokejisté na mistrovství světa do dvaceti let v Torontu v utkání s Dánskem. V případě prohry by totiž výběr pod vedením trenéra Přerosta propadl do bojů o záchranu v elitní skupině. Díky Pastrňákově trefě v prodloužení si tak český výběr zachoval naději na postup do vyřazovacích bojů.

Se značně pozměněnou sestavou vstoupili čeští hokejisté do utkání o „všechno“. V úvodu utkání se ve velké šanci ocitl Ondřej Kaše, jehož zakončení zhatil až výborný zákrok Sorensona. Ve 4. minutě využil chyby české obrany Madr Eller, který vyšel v následném souboji s naším brankářem úspěšně – 0:1. Naši hokejisté dokázali skóre vyrovnat díky první využité přesilovce v 11. minutě. Jan Štencl pálil od modré a bránkář soupeře i přes clonící val hráčů ve svém obraném pásmu neměl sebemenší šanci – 1:1. V závěru prvního dějství musel Vaněček likvidovat nebezpečně vyhlížející šanci Ellera.

MS20_CZE-DAN

V úvodu prostřední části byli aktivnější čeští hokejisté. Ve dvounásobné šanci se octil například Kämpf. Ve 25. minutě se už naši hokejisté radovali po tvrdé a přesné střele Jana Košťálka2:1. I v následujících pasážích měli značně navrch čeští hokejisté a byl jich doslova plný led. Dvě výrazné šance si vypracoval Pastrňák, ovšem zatím bez úspěchu. Prostřední dějství bylo jako souboj Davida s Goliášem, čeští hokejisté vyslali na klec Sorensona nezpočet střeleckých pokusů, ovšem jen mizivé procento se jich ujalo. Zatímco na druhé straně tomu bylo přesně naopak. Dánové vykřesali z minima maximum a tak tomu bylo i při vyrovnávací brance ve 38. minutě, kdy se soupeř radoval díky přesnému zásahu Olivera Bjorkstanda2:2.

Lekce z efektivity pokračovala i ve třetím dějství, když šli Dánové do vedení zásluhou Mathiase Asperupa, který zakončoval pohlednou kombinaci v útočném pásmu – 2:3. S ubíhajícím časem a střeleckou impotencí našeho výběru rostl zmar a frustrace z možné porážky, jež by znamenala pořádnou ostudu. Naštěstí pro trenéra Přerosta se v 57. minutě čeští hokejisté přeci jen dočkali vyrovnávací branky. Zacha pálil od modré a u odraženého kotouče byl bleskový Dominik Kubalík, který rozjásal svou střídačku – 3:3. V závěru utkání se do slibné šance dostal znovu Ondřej Kaše, nic na skóre se ovšem nezměnilo.

Utkání došlo do prodloužení, které naštěstí nemělo dlouhého trvání. V 62. minutě našel perfektní přihrávkou ze svého obraného pásma Štencel, adresátem byl rozjetý David Pastrňák, který v samostatném úniku perfektním blafákem nedal sebemenší šanci dánskému brankáři – 4:3. Získané první dva body na turnaji dál živí naději na postup do vyřazovací fáze mistrovství světa v Torontu.

ČESKÁ REPUBLIKA – DÁNSKO 4:3 po prodloužení (1:1, 1:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Štencel (D. Kaše, Pastrňák), 25. Košťálek (Pastrňák, Baránek), 57. Kubalík (Štencel, Zacha), 62. Pastrňák (Štencel) – 4. Eller, 38. Bjorkstrand (Ehlers, Asperup), 47. Asperup (Ehlers)

Rozhodčí: Olenin (Rusko), Vinnerborg (Švédsko) – Browne (Kanada), Ritter (USA), Vyloučení: 5:6, Využití: 1:2, Diváci: 12 038

Česká republika: Vaněček – Klok, Němeček, Štencel, Mašín, Košťálek, Baránek – Vrána, Kämpf, O. Kaše – Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal – Růžička, Zacha, Kubalík – Mandát, Špaček, Gorčík. Trenéři: Přerost, Juřík a Trnka

Dánsko: Sorensen – Krogsgaard, Hertzberg, Larsen, Lassen, D. Nielsen, Eskerod, D. Hansen – Asperup, Aagaard, Rasmussen – M. Eller, Ehlers, Bjorkstrand – Holmberg, M. Nielsen, Olesen – K. Jensen, Pison, True. Trenér: O. Eller

BK, Foto: Pavel Mazáč (ČSLH), hokej.cz