Muchova Slovanská epopej

Ve Veletržním paláci je již nějakou dobu k vidění Muchova Slovanská epopej. Dílo velmi krásné, zlomové a pro nás Čechy velmi poučné a inspirující. Samozřejmě i kontroverzní a to jak po stránce autorské, tak i díky peripetiím, které pronásledovaly převoz z Moravského Krumlova do Prahy.images

Vstupné na výstavu činní 180 Kč, což není na výstavu 20 děl úplně málo, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, o jaká díla se jedná a co pro nás znamenají. Ne každý z nás je ovšem na Muchu a jeho dílo odborník, a tak v ceně vstupného je i srozumitelná brožura, která i ne moc znalým pomůže se v díle orientovat a pomalu Vás provede krok po kroku celou výstavou.

ee5c27ef6a_39632957_o2K samotné Slovanské epopeji toho bylo napsáno více než hodně a bylo by zbytečné dílo opět přibližovat. Co se Národní galerii povedlo, je to, že epopej Veletržnímu paláci sluší a obdivovat dílo v těchto prostorách mi přijde reprezentativnější než v polorozpadlém zámku v Moravském Krumlově. Takže vy, kteří jste na výstavě nebyli, určitě hned vyražte, je to část naší historie a Mucha si zaslouží být za toto dílo oslavován.

Osobně věřím, že Praze se podaří najít stabilní reprezentativní prostory pro toto dílo, protože neukázat jej světu by byla věčná škoda.

Výstava je pro veřejnost otevřena každý týden od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.