Startuje Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství – šest odvětví prověří týmový duch a motivuje k pravidelnému pohybu

Mladé sportovce podpoří patroni David Lafata, Jiří Zídek či Adam Sebastian Helcelet.

Vydat se nejen ve stopách hvězd českého i světového sportu, ale především si osvojit sport a pohyb jako součást pravidelných aktivit. Právě to nabídne žákům druhého stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé České republiky „Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství“. Účastníci budou o tuto trofej soutěžit ve školním roce 2014/2015 v šesti sportovních odvětvích – atletice (Pohár Rozhlasu s Českou spořitelnou), minifotbalu, basketbalu, florbalu, volejbalu a házené.

Pořadateli seriálu těchto soutěží jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Česká unie sportu.

00

„Jedním z cílů, se kterými jsem nastoupil do čela ministerstva, je prosadit zdravý životní styl našich dětí. K tomu pochopitelně patří pravidelná sportovní aktivita. Proto vznikla myšlenka Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství. Nejde o to, aby z účastníků této ligy vzešly za každou cenu nové sportovní hvězdy. Nejdůležitější je, aby si co nejvíc dětí osvojilo lásku ke sportu, a aby se jim každodenní aktivní pohyb stal přirozenou potřebou,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jenž převzal nad soutěží záštitu.

Dlouhá cesta do republikového finále

Od září letošního roku začalo v těchto disciplínách připravovat svá školní družstva více než dva tisíce organizátorů. Mladé závodníky čeká v následujících měsících hned několik důkladných a náročných prověrek. Týmy nejprve absolvují školní kola a ty, které se kvalifikovaly, se následně představí v okresních kolech. Odtud postoupí nejlepší výběry do krajských kol a na jejich vítěze už poté čeká účast v jednotlivých republikových finále. Ta se odehrají ve všech šesti odvětvích na různých sportovištích po celé České republice.

01

Věřím, že Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství se stane významnou a oblíbenou akcí a že bude přijata převážnou většinou žáků i tělocvikářů kladně.Spojuje v sobě prvky soutěživosti, sounáležitosti a týmového ducha. Každý člen družstva je důležitý. Opravdu nám nejde o mimořádné výkony, rekordy a vítězství za každou cenu, ale o to, abychom žákům nabídli atraktivní a smysluplné pohybové aktivity,“ uvádí Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů.

„Česká unie sportu vítá veškeré akce a soutěže, které jsou zaměřené na mládežnický sport. Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství je jednou z našich priorit a podpoříme ji organizačně, materiálně i metodicky. Jsem přesvědčen, že tento velice zajímavý a přínosný projekt bude žáky i jejich rodiče inspirovat, aby se věnovali sportu i v rámci mimoškolních aktivit. Doufám, že pohyb se v budoucnu stane automatickou součástí jejich každodenního života,“ přeje si Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

03

Známé osobnosti jako patroni

Prestiž Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství posiluje i účast významných sportovních osobností v roli patronů jednotlivých sportů. Patronát nad sezónou 2014/2015 převzali: Adam Sebastian Helcelet, (atletika – Pohár Rozhlasu s Českou spořitelnou), David Lafata (minifotbal), Jiří Zídek (basketbal), Jan Jelínek(florbal), Aleš Holubec (volejbal) a Jiří Motl (házená).

Šest nejúspěšnějších týmů v jednotlivých celostátních finále obdrží při slavnostním vyhlášení originální poháry, které vyrobily Sklárny Bohemia Poděbrady. Ty osobně předá vítězům ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Z jeho rukou nejúspěšnější sportovci převezmou kromě věcných cen také vstupenky na významné sportovní události daného sportu pořádané v České republice v roce 2015.

Podrobnosti k soutěži jsou k dispozici na: www.sportovniligazs.cz .

Kontakt pro bližší informace:         

Eva Hromádková, manažerka komunikace Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministra školství 2014/2015

777 923 402. info@sportovniligazs.cz

02

TZ, foto: sportovniligazs.cz