Na Skok za pivním speciálem

V předvečer státního svátku, Dne vítězství, se redakce Skoku rozhodla oslavit tento významný den Pivním pochodem.  Naším cílem bylo odborně a spravedlivě ohodnotit kvalitu vařených piv v pražských minipivovarech v centru Prahy a následně vyhlásit vítěze mezi pivními speciály.

V rámci zvýšení hodnověrnosti dosažených výsledků jsme pozvali ke spolupráci významné přední odborníky přes chmelový produkt. Za všechny jmenujme Davida Polaneckého, organizátora pivní štafety  “7podzimních” a zároveň specialistu na německá piva.

Bodovalo se na stupnici od 1 do 10 (10 = nejlepší), největší důraz jsme kladli na vzhled, vůni a především chuť, ale do celkového hodnocení se promítly i vedlejší aspekty jako je tělo piva, či persistence chuti.

Úkol to nebyl vůbec snadný, nebylo jednoduché najít vítěze mezi 9ti pivnímy speciály a dojet v pořádku domů, ale co bychom pro Vás, naše čtenáře neudělali.

 

Renomovaný pivní specialista Vojtěch Janík určil pivní trasu následovně:

tour 2

 

 

 

 

 

 

 

 
image006

 

Sousedský pivovar Bašta byl otevřen v roce 2007. Najdte jej hned vedle restarurace U Banesthů. Na rozdíl od restarurace s pivem plzeňským jsou zde čepována pouze piva vyrobená ve vlastním minipivovaru. Vlajkovou lodí pivovaru je polotmavý 12° ležák, ten již získal řadu prestižních ocenění. 


1. vzorek – Světlá 12°                  6bodů
2. vzorek – Polotmavá 13°           5bodů

Postřeh Skoku: Restaurace se může pochlubit několika oceněními zasvá piva, my se však ovlivnit vystavenými diplomy nenechali.

 

image007

 

 

 

První Novoměstský restarurační pivovar byl založen v roce 1993 a představuje ojedinělou gastronomickou raritu, která se nachází přímo v centru Prahy, cca 400m od Václavského náměstí.


3. vzorek – Novoměstský ležák 12°- světlé           5bodů
4. vzorek – Novoměstský ležák 13° – tmavé         3body

Postřeh Skoku: Nechápeme, co je myšleno ojedinělou gastronomickou raritou, ale je pravda, že slévání tmavého piva pomocí 3 sklenic a podle času stání jsme ještě nikdy neviděli.

 

image008

 

 

 

Pivovar a restarurace U Fleků patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější české kulturní památky spolu s Pražským hradem, Staroměstským náměstím a Vyšehradem.

 

5. vzorek – Flekovská 13°  – tmavé             7bodů

Postřeh Skoku: Plná persistentní chuť piva, pravá hospodská atmosféra v tomto podniku se nedá upřít.

 

image009

 

 

Pivovarský hotel U Medvídků je jediným hotelem s pivovarem v Praze. Bývalý středověký pivovar byl přestavěn na 3* hotel s unikátními 33 pokoji. Pivovarský hotel U Medvídků se nachazí v domě z 15. století a v některých pokojích se zachovaly původní historické části jako gotické krovy a malované támové stropy.

 

6. vzorek – Old Gott 13°  – světlé               7bodů

 Postřeh Skoku: Nejkrásnější sametově smetanová pěna, kterou jsme kdy viděli.

 

image011

 

 

 

Jsme restaurace,která vaří pravá česká jídla již od roku 1678. Nacházíme se ve středu města, kousek od Václavského náměstí. Každý večer u nás můžete najít harmonikáře. Kvalitu jídla i piva mají již vyzkoušenou tisíce zákazníků, kteří k nám chodí nejen pravidelně, ale i na pivo „na stojáka“.

 

7. vzorek – Kočka 12°  – světlé               6bodů

Postřeh Skoku: Toto pivo doporučujeme na uhašení žízně při procházce letní Prahou.

 

image010

 

 

Pivovar a restaurace U Tří růží se nachází v samotném centru staré Prahy v Husově ulici v těsné blízkosti Karlova mostu a Staroměstského náměstí. Ihned po vstupu na vás dýchne místní výjimečná atmosféra staropražského pivovaru, kterou umocňují nástěnné malby akademických malířů Jiřího Bernarda a Pavla Jakla vykreslující obrazy z bohaté historie domu a pivovarnictví v Čechách.

 

 8. vzorek – Světlý ležák 13,5°              8bodů

 Postřeh Skoku: Velmi příjemná plná chuť spodně kvašeného ležáčku,pivo se pije téměř samo.

image012

 

 

Bar se nachází ve sklepeních původní Svatotomášské pivnice, oblíbeným místem setkání místních obyvatel. Bar pokračuje v tradici a podává Svatotomášský ležák spolu se sezónními pivními specialitami a výběrem českých tapas.

 

 

9. vzorek – Světlý ležák12°                  7bodů

Postřeh Skoku: Velmi zajímavý vzorek, který si své fanoušky získá. V tak honosném prostředí se pivo podává v doslova komorní atmosféře.

 

Pivní degustací jsme dospěli k názoru, že piva v centru Prahy dosahují vysoké kvality a stojí za to si na ně udělat čas a vychutnat až do dna. Za vzorky dosahujících min. 7 bodů, se Skok+ zaručuje svojí pověstí a vřele doporučuje.

Na návštěvu Pivovaru U 3 růží, která svým ležákem převálcovala ostatní konkurenci, zveme širokou veřejnost, toto pivo je opravdu excelentní a stává se vítězem v naší kategorii “pivní speciál centra Prahy”.