Aleš Hřebeský Memoriál aneb největší boxlacrossový turnaj v Evropě

Tento rok se v Praze Radotíně konal jubilejní 20. ročník box lacrosse. Jedná se o 4 dny plné turnajů a skvělé podívané na tento ne moc známý sport. Kdo neví, o jaký sport se jedná, krátká průprava. Lacrosse je velmi stará hra s kořeny ze severní Ameriky, kde tuto hru hráli Indiáni. Postupem času se z původní hry vyvinulo několik variant. Tou kanadskou variantou je box lacrosse. Kontaktní hra, ve které je hlavním cílem dostat míček do soupeřovy branky bráněné brankářem pomocí takové kapsy na konci lacrossové hole. Kontaktní hrou myslím, že hráči mají po zápase obvykle hodně modřin. Občas se objeví i horší zranění. Z mého pohledu je to něco mezi hokejem a ragby.  3

Jak jsem předeslala, tento rok je turnaj jubilejní, a proto pořadatelé přichystali mnoho výjimečného. Turnaje se účastnilo celkem 24 týmů z 13 zemí, což je opravdu rekordní počet. Z toho 4 týmy domácí, takže bylo komu fandit. Počasí turnaji opět přálo, a tak byly tribuny plné diváků i ve všední den. Středeční zahájení bylo také výjimečné, když se během slavnostního ceremoniálu přímo na hřiště sneslo šest parašutistů. Samozřejmě že plánovaně, byli to hráči box lacrossové reprezentace.

Mně jako ženě, se tento sport celkově velice líbí. Pravidla jsem sice nikdy nepochopila, ale stejně si memoriál nenechám ujít. Pro mě jsou to 4 dny nejúžasnější podívané na hromadu krásných kluků, kteří běhají po hřišti a ještě se u toho občas perou. Sice z jejich těl není moc vidět přes tu vrstvu chráničů a helmy, ale oni se vždy po zápase svléknou a chodí po areálu hřiště do půli těla. Štěstí že každý rok na memoriál vyjde tak krásné počasí. Navíc fotbalisty a hokejisty už znají všichni. Takže je fajn zajít se podívat na něco jiného.

Důležité je na závěr říci, že tento rok celý turnaj vyhrál domácí tým LCC Custodes, který ve finálovém zápase porazil loňského vítěze memoriálu Megamen Boston (USA). Radotínští kluci neslaví vítězství poprvé, ale určitě ne naposledy.

Pokud box lacrosse neznáte a chcete nějaký zápas vidět, doporučuji navštívit stránky www.lacrosse.cz a tam najdete rozpis všech soutěží, které probíhají po celé ČR celý rok. Pokud se vám tento sport zalíbí nebo třeba jen chlapci jako mě, můžete se těšit na příští memoriál, který vřele doporučuji.4

Autor: Tereza Heková