Pád Bílého domu

Zcela nečekaný a velmi dobře připravený útok na Bílý dům za bílého dne završí uvěznění prezidenta Benjamina Ashera (Aaron Eckhart) a jeho nejbližší spolupracovníky v nepřístupném bunkru v podzemí budovy. Při útoku je zcela zdecimována prezidentova ochranka, s výjimkou jediného člověka – jeho bývalého osobního strážce Mikea Banninga (Gerard Butler). Expříslušník zvláštních jednotek využije všech svých schopností a hlavně detailní znalosti prostředí Bílého domu k tomu, aby v jeho útrobách nejen přežil, ale navíc aby ve spolupráci s prezidentovým zástupcem Allanem Trumbullem (Morgan Freeman), který se snaží řídit záchrannou operaci zvenčí, osvobodil hlavu státu. Jenže čas ubíhá, a pokud nebudou nereálné požadavky teroristů splněny, nebude už koho osvobozovat. Kdesi v Bílém domě se navíc skrývá prezidentův syn, jehož případné zajetí by v téhle válce nervů mohlo být rozhodujícím faktorem132378-pad-bileho-domu-653x367

Opět film z americké produkce zaměřující se na úžasnost a nepostradatelnost Ameriky. Ač nejsem nikterak vyhraněn vůči Americe, tak po tomhle filmu jsem si říkal, že už je to trošku moc. Ale popořadě. Základním tandemem je Gerard Butler a Aaron Eckhart. Všichni ostatní jsou tam jen jako bezejmenné kulisy, které tam prostě musí být. Ano, hraje zde i můj velmi oblíbený herec Morgan Freeman, ale já vlastně ani nevím proč. Asi více nevýrazná role už nemohla být. Faktem je, jak se říká, heliport se zadarmo neopraví a složenkám peníze nesmrdí…

Celý film se odehrává na tom, jak Američané chtějí (opět) urovnat nějaký spor mezi znesvářenými stranami. A kde jinde spor urovnávat než v Bílém domě.  Bohužel jako vždy se to nějak zvrhne a jediný kdo celou anabázi může zachránit, je právě Gerard Butler. Až do teď by film docela šel, kdyby tu bylo trošku více nadsázky či si občas film udělal srandu sám ze sebe. Takhle to funguje v postradatelných, všichni to vědí a divák se skvěle baví. Zde ale ne. Všichni berou všechno smrtelně vážně. To že letí nad Washingtonem bombardér, nikoho moc nevzrušuje, že se před Bílým domem odehrává prakticky III. Světová válka všem taky přijde normální, a aby toho nebylo málo, dočkáme se několik vlasteneckých proslovů. (Klidně mě zabijte, má láska k USA je věčná apod.). To vše je promícháno s oslavou statusu amerického prezidenta a několika desítkami pohledů na americkou vlajku samozřejmě s příslušným hudebním podkresem.

132380-pad-bileho-domu-653x367Ano, film by byl dobrý, nebýt všude přítomného patosu a oslavy USA.  A sakra kam se poděl humor? U filmu, kde jeden „blázen“ vystřílí půlku korejské armády, bych čekal lehkou nadsázku, kterou nám předvedl, třeba John McCaine, ale tohle tedy opravdu ne.

Jak to celé shrnout? Film není špatný, ale musíte si odmyslet všude přítomné americké vlajky, tu „správnou“ hudbu a vlastně celou oslavu Ameriky. Pak je to docela dobrý akční thriller, u kterého se lze dobře bavit.

Skok+ dává 50%, pro milovníky Ameriky 80%

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CKIxWJqojhs[/youtube]