Po čem chodí žirafy?

Nečekané nálezy ve výběhu žiraf, z nichž nejstarší pamatuje dobu stěhování národů, představí Zoo Praha v Galerii Gočár. Vernisáž nové výstavy proběhne tuto sobotu ve 14 hodin.Na začátku stál záměr vyčistit pomocí detektorů výběh žiraf u Afrického domu od nežádoucích kovových předmětů. Nálezy byly nakonec natolik překvapující, že vydaly na celou výstavu.„Kromě nejrůznějších mincí, šperků a knoflíků si budou moci návštěvníci prohlédnout i jednu učiněnou raritu – germánskou samostřílovou sponu, která pochází pravděpodobně ze 4. století po Kristu,“ uvádí autorka výstavy a publikační pracovnice Zoo Praha, Romana Anděrová.

Výstava Po čem chodí žirafy bude k vidění od soboty 21. června v Gočárových domech v západní části zahrady. Její vernisáž proběhne tentýž den ve 14 hodin. „Datum nebylo vybráno náhodně, právě v tento den se totiž slaví Mezinárodní den žiraf,“ doplňuje Romana Anděrová.

Vzácnými hosty vernisáže budou archeolog David Daněček ze Středočeského muzea Roztoky a Miroslav UC Kratochvíl, zástupce sdružení ARCHEUS DW, kteří se přímo podíleli na vyklízení žirafího výběhu. V rámci programu si zájemci budou moci vyzkoušet detektor kovů na „cvičných nalezištích“. Objevené předměty si každý bude moci odnést domů. Vstup do Galerie Gočár je zdarma, výstava zde bude ke zhlédnutí až do konce srpna. Nálezy budou následně předány do sbírek Muzea hl. m. Prahy.

TZ, zooopraha.cz, foto: Martin Smrček