Přátelská premiéra trenéra Vrby

Dva české přípravné zápasy s Norskem začaly. První odpolední pod taktovkou trenéra Dovalila zahájila naše jednadvacítka. Proti o dva roky starším Norům odehrála dva rozdílné poločasy. První poločas jsme vyhráli 1-0. Na něj se dalo ještě koukat. O přestávce došlo k hromadnému střídání a to se na hře výrazně projevilo.  Během druhého poločasu se v našem teamu protočilo 6 hráčů, což vyústilo v nekompaktnost. Celkové zaujetí pro hru kleslo. Vše se odehrávalo tak nějak v chůzi, čehož využili Norové a dvěma brankami zápas otočili.

Česko „21“ – Norsko“21″ 1:2 (1:0)

Branky: 42. Hanousek – 51. a 89. Berget

 

V půl sedmé večer si svoji reprezentační premiéru odbyl i trenér Vrba. Zápas na který se fotbalová veřejnost dlouho těšila. Doufala, že se podaří do reprezentace přenést herní prvky, které předváděla Plzeň pod jeho vedením. Rychlý přechod do útoku a totální nasazení proti kterému soupeř jen těžko hledal obrany.

Realita byla však celkem jiná. Reprezentanti vyběhli na trávník v nových dresech obepínající tělo. Hráčům mají dopřát mikroskopické masáže, které jim pomáhají při regeneraci a soupeřům znemožnit časté chytání za dres. Nevím, jak tuto novinku ocení fanoušci, jež se budou chtít na zápasy vymódit v barvách reprezentace. Snad výrobce počítá i s XXL variantou. Zápas začal s několika změnami oproti standardní Bílkově sestavě. Nejzásadnější bylo, že nenastoupil Plašil, místo něj dostali šanci mladší hráči Hloušek, Dočkal, Mazuch. Prvních deset minut z naší strany vypadalo hrozně, nefungovala rozehra a hráči se nesehráli ani na 5 metrů. Naštěstí vyrobil hrubku soupeřův brankář, když rozehrál balón do ne úplně připravené obrany. Toho využil Rosický a krásnou střelou otevřel skóre zápasu. První poločas probíhal ve slušném tempu, kde útoky převyšovali obranu.  Zvlášť mladý norský útočník Dähli hrající v Anglii za Cardiff dělal naší obraně problém.  Kdykoli dostal balon, tak z toho bylo ohrožení branky. Jednoznačně nejlepší hráč zápasu. Poločas skončil 2:1, když náš druhý gól přidal střelou z blízka Vydra po Dočkalově centru. V poločase došlo opět k hromadnému střídání, odešel Rosický a musíme si přiznat, že tím hra hodně utrpěla. Norové nás začali přehrávat. Vyloženou šanci si nevytvořili, ale z pohledu diváka to byla nuda a šeď. V 88. min vystřelil z 25m Pedersen a Petr Čech si vybral slabší chvilku. Balón mu propadl mezi rukama do brány. Konečné skóre 2:2.

Trenéra Vrbu čeká ještě hodně práce, kromě Rosického nikdo nevyčníval. Ukázala se stará pravda, že bez něj to prostě nejde. Nedělejme z jednoho zápasu unáhlené závěry. Po třech trénincích nemůžeme očekávat zázraky. Staví se nový tým, tak mu dejme čas na aklimatizaci. Do začátku kvalifikace na Euro 2016 zbývají ještě dva přípravné zápasy. V květnu se utkáme s Finskem a v červnu vyzveme v Olomouci Rakousko.

Česko – Norsko 2:2 (2:1)

Branky: 11. Rosický, 39. Vydra – 21. Elyounoussi, 88. Pedersen