Na máslo (ne) do Máslovic

Krásné sobotní ráno, teploty na začátek března téměř jarní a do toho mám dnes narozeniny. Kam tedy vyrazit jinam než do Máslovic, samozřejmě!

Nějakým nedopatřením se ke mě doneslo, že v obci Máslovice, pouhých 20 km na sever od Prahy, se nachází muzeum másla. Chléb s máslem a se solí prostě a miluju a zároveň jako investigativní žurnalista musím prozkoumat každou „zajímavost“, takže nebylo o čem přemýšlet. Příměstský bus 374 vás s platnou Open kartou z Kobylis odveze do Máslovic za půl hodiny a necelých 20 Kč, skvělé. Ale teď proč jsme tady, tedy k hlavní atrakci jinak velice chátrající obce.

Vstupenka

Oficiální název Malé máslovické muzeum, opravdu nelže. Přijeli jsme se skupinkou ze spřízněné redakce (článek od nich ale asi nenajdete) k malému rodinnému domku na náměstí a po zjištění, že jde o dvě místnosti, z nichž jedna je téměř prázdná, a že chleba s máslem nedostaneme, protože máslo se tu nikdy nevyrábělo a vyrábět nebude, jsem začínal trochu litovat, že jsem si k oslavě narozenin vybral tuto destinaci. Vše se ale začalo obracet k lepšímu, když jsme zjistili, že na místě je rozlévána medovina – tentokrát už tradiční místní produkt – kterou si navíc můžeme vzít s sebou do expozice. Zakoupili jsme rovnou celou láhev a vydali se do „muzea“.

Snímek 132 Snímek 131 Snímek 134

Slečna průvodkyně odmítla nabízenou medovinu s tím, že jí ještě není osmnáct, ale zato věděla o Máslovicích první poslední (což je úctyhodné, vzhledem k tomu, že je z Prahy). Po krátkém úvodu o Máslovicích a vysvětlení, že obec je pojmenována po rodu Maslowitzů, nikoli po másle, nám bylo vysvětleno co je to kráva a že mléko dává a z toho je máslo, a pak už jsme se měli porozhlédnout a vyzkoušet vše sami. V expozici jsou stroje na výrobu másla, ruční i elektrické, nádoby k uchovávání másla, povětšinou pražské provenience, dále obaly na máslo z celého světa a to je tak asi všechno. Nejsme zklamáni úplně, ale trochu přeci jen ano. Za 30 Kč ale nemůžeme čekat zázraky. Ve vstupu do muzea si jako bonus kromě vstupenky také můžete zakoupit mnoho suvenýrů , co na tom, že mnoho z nich s Máslovicemi ani máslem nikterak nesouvisí.

Snímek 135                Snímek 136

Napůl uspokojeni tedy odcházíme k další místní atrakci – trajektu do Libčic nad Vltavou. Ten se nakonec ukázal pouze jako špatný překlad kolegyně ze zahraniční redakce a jde pouze o přívoz. Nevadí, i tak vám po procházce z Máslovic přes les k včelařskému výzkumnému ústavu (ano zde vzniká medovina), následný přejezd přes Vltavu zpříjemní den a zpátky do Prahy na Masarykovo nádraží za dalších 20 Kč už jedete vlakem. Navíc místní Sokolovna je asi jediná nálevna v ČR, kde uvidíte opravdové Hitler Bier (od italské firma Birra di Nostalgia, o legálnosti výroby nám nikdo nedokázal podat přesnější informace). Celkově příjemný výlet, Skok+ však doporučuje spíše v létě a až opravdu nebudete mít nic lepšího na práci.

 Snímek 139