Roland Garros 2014

Redaktoři Skok+ měli možnost navštívit letošní druhý tenisový grandslamový turnaj Roland Garros v Paříži ve dnech 28-29.5.2014.
Tento turnaj patří mezi 4 nejvýznamnější tenisové turnaje na světě spolu s Australian Open hraném každý rok v lednu v Melbourne na tvrdém povrchu, londýnským Wimbledonem s typickým travnatým povrchem, který se koná na přelomu června a července a US Open v New Yorku hraném na tvrdém povrchu na konci srpna a začátku záři. Roland Garros jako jediný z „velké čtyřky“ se hraje na antuce a je tudíž nejvýznamnějším antukovým turnajem na světě.

Turnaj je pojmenován po francouzském válečném letci Rolandu Garrosovi, který v roce 1913 jako první přeletěl Středozemní moře.
Roland Garros se každoročně koná na přelomu května a června a hlavní soutěž trvá 2 týdny. Turnaj zahrnuje dvojhru mužů a žen, kde se do hlavní soutěže dostane 128 mužů a žen. Dále se hrají čtyřhra mužů a žen, mix, soutěže juniorů, vozíčkářů a legend.
Jelikož zápasy probíhají na antuce, která je pomalejší než tráva nebo beton a v mužské soutěži se v rozhodujícím pátem setu nehraje zkrácená hra, tzv. tie-break, je Roland Garros považován za fyzicky nejnáročnější turnaj světa.

Letošní turnaj měl celkovou dotaci 25 mil. EUR. Vítězové mužské i ženské dvojhry získali pohádkovou sumu 1,65 mil. EUR, finalisté pak 825 tis. EUR a semifinalisté 413 tis. EUR. Prosrovnání: Poražený v 1. kole turnaje si přijde na „pouhých“ 24 tis. EUR.
Turnaj každoročně probíhá v tenisovém areálu nachazejícím se v 16. městkém obvodě v jihozápadní části Paříže. Je bezproblémově dostupný linkami metra 9 nebo 10. Nejbližší stanice jsou Porte d’Auteuil and Michel-Ange–Molitor. Areál se rozkládá na ploše 8,5 hektaru a zahrnuje 20 kurtů, včetně 3 hlavních dvorců s hledištěm pro větší počet diváků. Návštěvníci mají také možnost navštívit muzeum tenisu Tenniseum, kde sídlí Francouzský národní tenisový svaz. Nedaleko tenisového areálu se nachází známý fotbalový stadion Parc des Princes, který je domovským stadionem klubu Paris Saint-Germain.

Hlavní centrální tensiový dvorec se jmenuje Court Philippe Chartier. Pojmenování získal po bývalém prezidentovi Francouzského tenisového svazu Philippu Chartierovi, který se zasloužil o znovuzařazení tenisu mezi olympijské sporty na LOH v Soulu v roce 1988. Kapacita arény je bezmála 15 000 diváků, své zápasy zde hrají nejvýše postavení hráči a hráčky a konají se zde finálové zápasy turnaje. V rámci plánované rekonstrukce celého areálu se počítá do roku 2017 s instalací zatahovací střechy, díky níž bude možné v případě deště pokračovat v rozehraných zápasech nebo hrát zápasy do pozdních večerních hodin za umělého osvětlení. Obdobná střecha je již funkční na grandslamových turnajích Australian Open a Wimbledon.

 

Druhý největší dvorec se jmenuje Court Suzanne Lenglen, je pojmenován po Suzanne Lenglen, nejslavnější francouzské tenistce všech dob. Kapacita tohoto stadionu je cca 10 000 míst. Kurt s třetí nejvyšší diváckou kapacitou se nazývá Court 1. Nabízí kruhové hlediště s 3 800 místy a je pro svoji menší velikost a blízkost k samotnému dění na kurtě (oproti dvěma hlavním velkým arénám) mezi diváky velmi oblíben. Ostatní dvorce, které jsou pro všechny návštěvníky volně dostupné, mají kapacitu maximálně v řádu stovek míst a některé z nich slouží běhěm turnaje pro účely treninku.

Co se týče zázemí pro návštěvníky turnaje, v areálu je k dispozici velké množství kiosků s občerstvením, sladkostmi a zmrzlinou. Je také možné navštívit některou z restaurací. Diváci musí nicméně počítat s vyššími cenami i za drobné občerstvení např. bageta za 7 EUR, hot dog za 10 EUR vč. malého nápoje. V areálu se dále nachází spousta stánků se suvenýry, upomínkovými předměty, oblečením a tenisovými doplňky s logem turnaje a probíhají zde různé doprovodné akce. Lidé, kteří se nedostanou na hlavní stadiony, mohou dění na kurtech sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na několika místech areálu. Do areálu si běhěm 2 týdnů trvání turnaje najde cestu téměř 500 tisíc osob, během jednoho hracího dne je to několik desítek tisíc osob.

Robert Vincůrek – extrení dopisovatel