Rozhovor s předním českým vinařem

Skok+ vyzpovídal vinaře, majitele Chateau Drápalovo, pana Vladimíra Drápala a rozhovor přinášíme Vám, našim čtenářům. Pan Drápal, ač bydlí v Praze, zakoupil v roce 2000 vinici v Mutěnicích, Pod Dubňansků Horů, viniční trať Dubňanská Hora. Začínal s 500ty hlavami-sazenic a k dnešnímu dni již má 2.000 hlav.

Nebál se vysadit i úplné novinky, například odrůdu Mercling či Safira. Přes počáteční nedůvěru místních vinařů pan Drápal dokázal úspěšně svá vína propagovat na výstavách po celé České Republice. O kvalitě jeho vína vypovídá několik ocenění „šampion“ výstavy a zlaté medaile. Hodně informací čerpal od místního velkovinaře, Miroslava Chytila, který mu v počátcích radil jakou techniku si má zakoupit na zpracování hrozna. Jeho rady dopadly na úrodnou půdu a i díky nim je jeho víno tak ceněno a je takové jaké je.

Pokud budete někdy mít cestu na Jižní Moravu, doporučujeme Vám vyhledat tohoto vinaře a ochutnat jeho vína.  

 

Mohl byste prosím našim čtenářům říci jak, jste se k pěstování vína dostal?

Celý život mám kladný vztah k vínu. Vždy jsem se přátelil s dobrými vinaři a mým tajným snem bylo mít vlastní vinici s vlastním vínem, které si upravím tak, aby mi co nejvíce chutnalo. Tam kde je to pro jiného dřina, tak pro mě je to zábava a rozvíjení svého koníčku.

Jaké víno vyrábíte?

Z červených vín je to  Zweigeltreibe, Andre, Frankovka, SV. Vavřinec, Rulandské modré, Ariana a Modrý Portugal. Dle francouzského vzoru odbourávám z vína jablečnou kyselinu, aby vína byla příjemná a chutná.  Červená vína nechávám nazrávat v barrique sudech značky Mercier, v kterých víno dozraje úžasným chutím. Z bílých odrůd mám Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Neuburg, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín červený, Mercling, Muller thurgau, Safira. U Merclingu se letos těším na panenskou úrodu

Jakou cestu byste našim čtenářům poradil, aby pronikli do tajů vína.

Nekupujte drahá zahraniční vína, která většinou obsahují vyšší obsah alkoholu, ale poznávejte vína z jižní Moravy a z Čech, kde obsah alkoholu není vyšší 12%. Bílá vína zvláště zde na Jižní Moravě, dozrávají do úžasné kvality, nejčastěji na vinětě najdete „pozdní sběr“, což znamená, že ve vinném moštu bylo 23kg vlastního cukru a vína se nemusí doslazovat řepným cukrem.

Připíjím na zdraví časopisu Skok+ a přeji mu hodně věrných čtenářů

Přikládáme video z prací na vinohradu. Ještě jednou děkujeme

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eyAh7vl1a0I&feature=plcp[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MXLk9qshxjM[/youtube]