Restaurace Holzberg

VýstřižekSkok+ se snaží zprostředkovávat informace vám, našim čtenářům, prakticky z celého světa.  Inu, tak jsem se jal navštívit vesnici Suchá Rudná, kde se nachází restaurace Holzberg. Ano, přiznávám se, Suchá Rudná není úplným středobodem vesmíru (tím je samozřejmě Praha), ale při cestě do Jeseníků lze do této malebné vesničky zabloudit.

Nebudu nic nalhávat, opravdu jsem v Suché Rudné nic neočekával, jen byl hlad a po místním pivu Zubr mi úplně dobře nebylo. Ve společnosti přátel, kteří mě celý den ujišťovali, že takovou gastronomickou špičku nemáme ani v Praze, jsem vyrazil vstříc novým zážitkům.

Po krátké procházce, ani vám nebudu raději přibližovat, z jakých Kotěhůlek jsem do restaurace dorazil, se přede mnou objevila velmi pěkná restaurace, která již exteriérem lákala k usednutí a ochutnání místní kuchyně. 2

Přivítáni velmi pěknou servírkou (Ilona) jsme nedostali klasický jídelní lístek, tedy Katův šleh na milion způsobů, ale pěkně ala carte, kde se střídalo vždy jen pár pokrmů z dané sekce. Celé nabídce vévodila zvěřina s kombinací s českou kuchyní, takže moje chuťové pohárky se těšily více a více. Má volba padla na paštiku s toustem jako předkrm a jako hlavní chod jsem zvolil uzená žebra.  Mí spolustolovníci zvolili klasický guláš z „divočáka“, plněné žampióny a Candát se zeleninou.

K pití jsem zvolil Plzeň, což se ukázalo jako chyba. Ač se restaurace chlubí plaketou za „čisté trubky“, tak pivo bylo nedobré, nezajímavé a absolutně neosvěžující. Jako výrazně lepší volbou se ukázal Excelent 11 od Gambrinusu, jenž byl očividně více prodávaný a chutnal velmi dobře.

3

Velmi milé překvapení ve formě domácího sádla se škvarky dorazilo na náš stůl pár minut po naší objednávce. Sádlo bylo přesně takové, jaké má být, lehce mazlavé ale chuťově absolutně bezchybné.  Už jen tato pozornost nasadila laťku velmi vysoko.

Druhé zklamání bylo z mého předkrmu. Očekával jsem dobrou paštiku, nejlépe domácí, jak by se ke stylu této restaurace příslušelo. Bohužel, nedorazila domácí paštika, nýbrž paštika z Alberta, kterou si též kupuji a bezpečně ji poznám. Chuťově nemá paštika chybu, ale přeci jen, si ji nebudu kupovat za 90 Kč v restauraci ale za 30 Kč v Albertu. Nutno dodat, že byla přelita brusinkovou omáčkou, což ale nevykompenzovalo mé zklamání.

Hlavní chod již byl ovšem jiná liga. Žebra dorazila na pěkném dřevěném prkénku s bohatou přílohou v podobě chilli papriček, kozích rohů, okurek, cibule, křenu a hořčice. Žebra byla velmi dobře propečená a masitá. Za 159 Kč absolutně adekvátní porce, na kterou si nelze stěžovat. Možná malou skvrnou na tváři bylo to, že polovina porce byla žebírka a druhá polovina byl klasický ocásek. Což nevadilo, ale ocásek není tak libový a některé strávníky by mohla tato skutečnost odradit.

WP_002062

Jak dopadlo jídlo u ostatních spolustolovníků. Ano, stolem se neslo jen spokojené přikyvování a vychvalování donesených pokrmů. Samozřejmě pár chyb se našlo jako například kupované knedlíky u chuťově geniálního zvěřinového guláše či ne moc estetické pojetí candáta se zeleninovou oblohou.

Co říci závěrem? Restauraci lze jednoznačně doporučit. Při putování Jeseníky stojí za návštěvu, a pokud odpustíte pár drobných faux pa, které doufám se časem vychytají, nemůžete udělat chybu. Skok+ doporučuje 78%