Šero Bratří Orffů získalo cenu České hudební kritiky Apollo 2013

Ve středu 5. února 2014 převzali Bratři Orffové  cenu České hudební kritiky Apollo 2013 za jejich nové album Šero.

Krnovská kapela Bratři Orffové byla v polovině minulého desetiletí jedním z mála českých projektů, který pružně a sofistikovaně navázal na tehdy probíhající vlnu nového písničkářství a folku. Album Šero vyšlo po osmileté odmlce, která následovala po vydání jejich debutu Bingriwingri, za něž Orffové získali nominaci na Anděla, cenu Musicserveru.cz či časopisu Filter.

Bratři Orffové vznikli v polovině devadesátých let jako projekt kolem krnovského písničkáře a multiinstrumentalisty Ivana Gajdoše, jehož osobitému folku dodali elektronický kabát kytarista Lukáš Novotný a později i producent Matouš Godík (ZKA4T).

 

Druhé album Šero Bratří Orffů přináší poznání člověka, který už sice dospěl, zároveň se však nedokázal rozloučit se svou dětskou duší. Hrdina desky Serža Vantóš je starší a zkušenější než v dobách Bingriwingri, ale rozhodně ne šťastnější. Každý den musí svádět boj s rutinou, rodinnými povinnostmi i problémy, které ho pomalu ničí.

Novinka Bratří Orffů, plná pochybností i naděje, je pozvánkou do další krnovské hlubiny. Co na tom, že hlava někdy neví a tělo krčí ramena? Cesta v jemném předivu orffovsky košaté folkotroniky  zůstává i v šeru osvětlená.

Lyrické téma návratu, které se vine Šerem, Bratři Orffové po osmi letech od debutu Bingriwingri předkládají v epickém balení. Vybízí k výletu podzimním lesem v okolí jejich rodného města, ale současně míří přímo do hlavy, za příběhy blízkými každému z nás. „Šero se pohybuje na hranici mezi realitou a fantazií. Tentokrát se na rozdíl od debutu nepouštíme na výlet do budoucnosti, ale zůstáváme v čase, který právě žijeme, jen s občasnými návraty do minulosti. Sledujeme fiktivní příběh osoby, která se potýká s problémy v partnerském vztahu, od něhož utíká do světa vlastní fantazie – do roviny bizarních představ, což vede ke ztrátě vlastní identity,“ říká kapelník Ivan Gajdoš.

Průvodce Serža Vantóš v sobě časem začíná objevovat neodbytnou a temnější stránku svého já (Na dně krnovské propasti). Aby přežil, potřebuje snít, proto uniká z reality do světa fantazie. Často se vracívá do dětství, kde může být takovým, jak by si opravdu přál (Do hlavy). Realita ho přesto dostihne a zraňuje ho na nejcitlivějším místě. Pragmatické okolnosti nutné pro fungování rodiny ho donutí odstěhovat z domu na kopci přímo do centra města (Vymazán).

Pomalý rozklad začíná vstupovat i do jeho partnerského vztahu, objevují se první znamení možného rozpadu (Sůl). Na všechno trápení ovšem pořád zabírají snivé úniky do romantického světa představ. A to Serža Vantóš umí (Trávy).

Jenže návraty nebývají jednoduché, zejména když intimita partnerského vztahu je v troskách (Srůst). Něco se ale mění i v jeho imaginárním světě, který začíná nabývat bizarních rozměrů. Spletení mytologických obrazů v jednu halucinační vizi je známkou postupného rozpadu nejniternějších představ Serži Vantóše (Šero).

Přichází čas tichého zúčtování. Každý je sám, izolován za závěsy plnými roztočů. Jsou mrtví, nebo ještě pořád živí? Jsou sami. Navždy (V záclonách). Je čas vyrazit na cestu nočním lesem, na vrchol kopce za sochou sedícího spasitele. Okolo se přitom začínají odehrávat bizarní výjevy jako ze štětce Hieronyma Bosche (Sbor pomsty duchů).

Chvíle zklidnění přichází paradoxně v časech šílenství, které umožní srovnat myšlenky (Stepsauer). Serža se vrací do dětských let, čistých a naivních představ, a loučí se (Pak otevřte všechna okna).

Každý by se jednou chtěl vydat za světlem a také Serža má plán, tunel je ideální místo (Tunel). Zůstává nám naděje? Kde se ocitneme příště a proč (Jakoby svět)?

 

Album Šero vyšlo u Quazi Delict Records a zvukový rukopis Matouše Godíka, jakožto osmého člena kapely, nahrávce dodává nezaměnitelný charakter. Jako hosté se na desku zapsali také Kittchen a zpěvačka Magdaléna Šalamounová (Photolab).

 

Tracklist:

01 Na dně krnovské propasti

02 Do hlavy

03 Vymazán

04 Sůl z Krnova

05 Trávy

06 Srůst

07 Šero

08 V záclonách

09 Sbor pomsty duchů

10 Stepsauer

11 Pak otevřte všechna okna

12 Tunel

13 Jakoby svět

 

Autor hudby: Ivan Gajdoš (1-3, 5-13), Kittchen (4), autor textů: Ivan Gajdoš (1-3, 5-7, 9, 11, 13), Kittchen (4, 8), Jaroslav Rudiš (12), produkce: Lukáš Novotný a Matouš Godík.

 

Více informací:

www.bratriorffove.cz

https://www.facebook.com/bratriorffove

http://soundcloud.com/bratriorffove

www.quazidelict.cz