Sezóna je tady!

Ano, přátelé a znalci vína, začne migrace přátel vína do oblastí jižní Moravy a všech koutů České republiky, kde se víno vyrábí.

Vinaři se z vinic, kde stříhají révoví, přemisťují do sklepů, kde dolaďují svá vína, aby s nimi mohli reprezentovat na místních výstavách.

Vy, co máte to štěstí a máte tzv. „svého vinaře“, jste v jeho hledáčku a podle toho, jak se tváříte při ochutnávání jeho vína, on se rozhoduje, jaké vzorky pošle „do boje“.

Na sklípku Drápalovo, viniční trať Dubňanská hora, katastr Mutěnice, proběhla 14.2.2015 degustace mladých bílých odrůd a to: Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Celkem bylo 24 vzorků, které hodnotili místní vinaři s výsledkem, že sklizeň 2014 nepatřila mezi nejlepší ročníky, přesto vína patří mezi velmi dobrá.

2

Samozřejmě, když se sejdou vinaři na takovéto akci, tak ji ihned vyhodnotí a začnou donášet další a další vzorky, které kolektivně hodnotí. Pan Ing. Petr Nesvadba dodal vzorek Ryzlinku rýnského 2004. Všem Vám bych přál to štěstí ochutnat ho, všichni jsme ho zařadili do kategorie excelentních. I tak jsme pochybovali, že kdyby tento vzorek byl hodnocen na prestižní soutěži, zda by mu profesionální degustátoři ve stupnici do 20 dali 20 bodů a ve stupnici do 100 dali 100 bodů.

Pokud jste někdy absolvovali výstavu vín, víte jistě, na co narážím, protože i když je víno po všech stránkách úžasné, bojí se ho plně obodovat. Já jsem absolvoval 5 výstav a nikde jsem nenarazil na víno, které by dostalo plné hodnocení.

Takže vyzývám všechny příznivce vína: Začněte vyhledávat a sledovat kalendář akcí výstav vín a udělejte si seznam, které chcete navštívit, neboť teď bude jedna výstava stíhat druhou, tak ať nepropásnete pro Vás tu nejdůležitější.

Já Vám doporučuji výstavu v Mutěnicích, kde je každoročně prezentováno přes tisíc vzorků nebo navštivte výstavu vín v Dubňanech, která probíhá v místní sportovní hale, kde je předností velká plocha k sezení.

Budu se těšit, když navštívíte nějakou výstavu a sdělíte mi, jak jste byli spokojeni.

S pozdravem vínu zdar, Láďa Drápal

1

4