SKIWELT – Alpy na dosah!

Po dvou letech jsme opět navštívili lyžařský areál Skiwelt. Z opravdu velkých lyžařských rezortů v Rakousku je od nás asi dopravně nejdostupnější. Ne, že by byl vyloženě blízko, z Prahy to je 480 km, ale pořád po dálnici, přes Mnichov na Rakouskou hranici do Kufsteinu, odtud je to jen 12 km. Vyhnete se i pořizování Rakouské dálniční známky. Nebudu popisovat přesné parametry areálu, vše je dobře zpracováno na jejich stánkách www.skiwelt.at, dokonce i v češtině. Další předností je, přes velkou rozlohu, kompaktnost a výborné propojení. Jeho umístění je na náhorním horském masivu střední výšky se sedmi nástupními místy z vesnic ve dvou údolích. Nejvyšší bod je homole Hohe Salve s 1829 nadmořskými metry, která trochu připomíná naší Sněžku, je z ní úžasný kruhový rozhled na velkou část Rakouských Alp. Odsud vedou i nejnáročnější černé sjezdovky, ta ze severní strany připomíná střechu a je docela adrenalinovým zážitkem. Jinak největší rozsah sjezdovek je v pásu 1100 až 1600 m s velkým množstvím pohodových širokých sjezdů, vhodných i pro rodiny s dětmi. Přestože nižší nadmořskou výšku vyvažuje dokonalé zasněžování, hlavní sezona tu končí v půlce března, na vyloženě jarní lyžování to úplně není. My jsme však vychytali nádherný slunečný víkend s ideálními sněhovými podmínkami. Přes obrovský nápor německých lyžařů, se nějaké zásadní fronty netvořily a na sjezdovkách bylo relativně volno. Jsou tu znát i velké investice do lanovek, velkokapacitní pohodlné vyhřívané sedačky jsou zde běžným standartem. Za návštěvu stojí i velké množství horských občerstvoven, od útulných dřevěných chat po moderní velkokapacitní restaurace. Osobně můžu doporučit chatu Stoagrub´nhütte, která se nachází na konci 6sedačky ze střední stanice kabinové lanovky z Hopfgartenu. Zde můžete zažít kulinářský zážitek v podobě různých pánví s tyrolskými specialitami. Je pravda, že po této konzumaci jsme prakticky dolyžovali, protože jsme se nemohli ani hnout. Doporučuji na pozdní obědovečeři, kdy už nic velkého neplánujete. Pro pařmeny jsou zde na všech dojezdech do údolí oblíbené apresski bary, kde je možné se oddávat nezřízené konzumaci všemožných drinků za zvuku typických německých hitů.

Ubytovací kapacita je obrovská, v podstatě skoro každý dům v údolí nabízí pokoje. Přesto ubytování v hlavní sezoně doporučuji shánět s větším předstihem, vhodnou možností jsou webové stránky areálu, kde je slušná nabídka cenově dostupného ubytování v penzionech a soukromých domech. Nevýhodou je, že to není to většinou úplně on-line, musíte zadat více poptávek a čekat, kdo odpoví, ale většinou to vyjde. Na serverech jako je booking jsou většinou jenom předražené hotely. Na rozdíl od většiny jiných středisek, které bývají většinou na konci dlouhého údolí, nemusíte dojíždět nijak daleko, nástupní místa bývají i v dochozí vzdálenosti, v nejhorším případě je dojezd pár kilometrů. Vyhněte se akorát bavorským prázdninám, pro Mnichováky je to sem coby kamenem dohodil a sehnat cokoliv je prakticky nemožné.
Na závěr jenom tolik, že přestože tato lyžařská destinace má opravdu co nabídnout, je českými lyžaři pořád trochu opomíjená, což je škoda. Proto jednoznačně doporučuji do Skiweltu vyrazit a budete se tam rádi vracet.

David Polanecký, externí dopisovatel