Sparťani v neděli rozšíří svůj Klub legend

Společnost významných osobností sparťanské historie se rozrůstá o další čtyři jména. Před nedělním extraligovým utkáním Sparty s Pardubicemi budou do Klubu legend HCS uvedeni in memoriam doktor Kristián Cee a za své přítomnosti také bývalí vynikající hráči Jiří Nikl, Lubomír Pěnička a Pavel Šrek. V rámci nedělního střetnutí se sejde valná většina sparťanských legend a potkají se i s důležitými osobnostmi historie pardubického klubu.

Klub legend HC Sparta Praha byl založen jako první svého druhu u nás před dvěma lety. „Založili jsme jej proto, že více než stoletou historii Sparty pomáhalo tvořit mnoho výrazných osobností. Chtěli jsme tímto jejich přínos ocenit, poděkovat jim a ukázat, že klub, pro který toho tolik odvedli, si jich stále váží a respektuje je,“ říká Tomáš Zetek, PR manažer a tiskový mluvčí holešovického klubu.

22. února 2012 před domácím duelem s Litvínovem bylo uvedeno do Klubu legend HCS celkem devatenáct bývalých hráčů, trenérů a funkcionářů pražského klubu. Sparťanské vedení dlouho a pečlivě připravovalo tuto akci a spolupracovalo na ní s respektovanými osobnostmi sportovního i mediálního světa. „Oslovili jsme tehdy řadu bývalých hráčů, expertů z českého hokejového prostředí i žurnalistů. Chtěli jsme, aby výběr legend byl co nejobjektivnější,“ dodává Zetek.

První rozšíření Klubu legend na aktuálních pětadvacet členů proběhlo o rok později. I další pochopitelně museli splnit přesně daná kritéria pro vstup. „Klub legend je postupně doplňován o další významné osobnosti jednotlivých dekád bohaté historie Sparty. Jejich výběr je a nadále bude zpravidla průřezem kompletní sparťanské historie. Rádi bychom každému připravili co nejdůstojnější vzdání pocty, i proto je uvádění členů do Klubu Legend postupné,“ upřesňuje sparťanský mluvčí.

KL-foto-clanek

V neděli 22. února 2015, symbolicky na den přesně tři roky po samotném založení, proběhne další rozšíření Klubu legend HCS. Prvním novým členem je doktor Kristián Cee, který tvořil sparťanskou historii v polovině minulého století a získal v klubu dva tituly v padesátých letech. Specialista nejen na hokej, ale také na porodnictví, bude uveden in memoriam.

O dalších třech osobnostech, jimž připadne pocta být součástí významného společenství, rozhodovali sami vážení členové Klubu legend. „Po dohodě s vedením Sparty jsme sami mezi sebou provedli hlasování, a vybrali tak z navrženého seznamu nové osobnosti našeho Klubu,“ vysvětluje Jan „Gusta“ Havel, který patří mezi zakládající členy. „Hlasování bylo tajné a zúčastnili se ho všichni, aby výběr byl maximálně objektivní,“ dodává Havel. Vybráni byli Jiří Nikl, Lubomír Pěnička a Pavel Šrek.

Sparta nadále rozvíjí vztahy se svými legendami, které jsou pravidelně zapojovány do klubových akcí. Samozřejmostí je tedy, že v neděli se sejde při uvádění nových členů téměř kompletní Klub legend HCS. Bohužel ale nebude přítomen nejstarší žijící člen a jedna z největších postav historie nejen českého a československého, ale celosvětového hokeje Vladimír Zábrodský, který žije s rodinou již dlouhá léta ve Švédsku.

„Pan Zábrodský srdečně zdraví všechny sparťany a přeje týmu v této sezoně titul. Na únorovou akci Klubu legend se však na rozdíl od předchozích ročníků včetně Dne sparťana nemůže dostavit,“ popisuje situaci Tomáš Zetek. „Pana Zábrodského čeká důležité lékařské vyšetření, takže se bohužel musel omluvit. Velmi ho to mrzí, protože na Spartě se podle svých slov cítí vždy jako doma.“

Návštěvu České republiky by však měl v nejbližší době přeci jen absolvovat, na květen má totiž naplánovanou návštěvu mistrovství světa v Praze, kdy se setká i se zástupci Sparty.

Po dvou večerech, které byly věnovány výhradně Klubu legend HCS, a Dni sparťana ze 7. prosince 2013 je tedy naplánována na tuto neděli další významná akce spojená s bohatou sparťanskou historií a osobnostmi, které ji pomáhaly tvořit. „V první řadě je to výraz velkého uznání bývalým hráčům, trenérům a funkcionářům Sparty. Současně tím vytváříme platformu pro jejich zapojení do klubového dění. Jsou zváni nejen na naše domácí zápasy a klubové akce, ale stávají se patrony jednotlivých sezon a dostávají větší prostor v rámci našich kampaní či komunikace,“ dodává Zetek.

TZ, hcsparta.cz