Víno a dřevo, tisíciletý vztah

Když pijeme víno, starosti usínají…. Než se ovšem vinař může napít dobrého vína, starostí s jeho výrobou má nemálo. Rád bych Vám dnes ve své rubrice poodhalil roušku tajemství kolem výroby „barikových vín“, která se v posledních desetiletích stala na trhu módní záležitostí. Obecný názor znalců vína je, že každé víno, které něco ve světě znamená, prožilo určitou dobu svého života v dřevěném sudě. Velká móda sudů Barrique od 90 let i u nás, rozdělila konzumenty na zapřisáhlé odpůrce a příznivce barikového vína.

Sudy Barrique Barrels, které známe pod názvem „Barikové sudy“ mají své kořeny až v dávném středověku a rozměry i objem sudů není náhodný. Velikost byla uzpůsobena pro možnou manipulovatelnost jedním člověkem. Rozměry sudu jsou 95 cm výška, 68 cm průměr, objem 225 litrů a váží 48 kg.

Dřevěné nádoby vyřezávané z kmenů stromů se začaly vyrábět zhruba již od roku 1000 př.n.l.. Sud z duhových dřev, který byl používán na skladování, přepravu zboží a nápojů, byl s největší pravděpodobností vynález Keltů, který později, asi 50 let př.n.l., převzali Římané. V historii výroby barikových sudů ale jednoznačně dominuje Francie. Již na začátku 19. století producenti vína z Bordeaux přišli na to, že hlavně těžká červená vína se skladováním v dřevěných sudech podstatně zjemní z hlediska kvality a chutě zlepší.

Sudy Barrique používané v Burgundsku a Champagner mají objem 28 litrů a nesou pojmenování „Piece“ (kus). Tyto sudy jsou ideální nejen pro zrání červených vín, ale i pro námořní přepravu vína.

Principem výroby je uložení vína v dubových sudech o obsahu 225 l. Dubové dřevo umožňuje díky své poréznosti pomalý, minimální, ale pravidelný přísun vzduchu – tento proces se nazývá mikrooxidace. V těchto sudech víno leží určitou dobu. Aromatické a chuťové prvky nového dubového dřeva vstupují do vína, obohacují ho a přinášejí s sebou intenzivnější aromatický projev. Podstatou je vanilin, který dává vínu charakteristickou vanilkovou příchuť. Dále se ze dřeva vyluhují taniny a vína s nízkým obsahem taninu se takto obohacují. Naopak u silně taninových vín dřevo část taninů absorbuje. Tanin zraje, stává se jemnější a sladší a to díky taninům obsaženým v dubovém dřevě. Celkově se víno stává jemné, hebké, kulaté, elegantní. Barva vína získává nejen na intenzitě, ale především na stabilnosti.

Sudy se vyrábějí buď z amerického dubu (dub bílý) nebo z dubů evropských (dub letní nebo dub zimní). Každý druh dubu předává vínu poněkud jiné aroma. Pokud víno leží v barikovém sudu příliš dlouho, převládne ve víně aroma dřeva a zanikne původní aroma vína. To se dost často stává u vín kalifornských, chilských a argentinských. Záleží na zkušenostech vinaře, aby určil dobu, po kterou musí víno v sudech ležet. Sud se může použít jen třikrát, potom jsou už aromatické látky vyčerpány a dávat víno do tohoto sudu by bylo zbytečné. Francouzi dokonce někdy na etiketách uvádějí, jaký podíl vína ležel v nových sudech.

Velkou zajímavostí při výrobě sudů Barrique je fáze tzv. „pražení“, kdy se dlouhé dřevo nad ohněm ohřívá, aby se krok za krokem ohnulo a nakonec dostalo podobu sudu. Intenzita a doba tohoto procesu ovlivňuje aroma a chutě, tedy to co vlastně tento sud k vínu potřebuje.

Stupně pražení:

  L LIGHT lehký stupeň pražení
  M MEDIUM středný stupeň pražení
  M+ MEDIUM Plus středně silný stupeň pražení
  H HEAVY silný stupeň pražení

Technologie výroby barikového vína je hodně náročná, jak vyšší pracností, tak ve vysokých finančních nákladech na pořízení sudů. Proto zámořští vinaři (v USA, Austrálii, Chile, Argentině, Jihoafrické republice a na Novém Zélandu) začali tento postup obcházet. V Austrálii začali zavěšovat do nerezových tanků panely z dubového dřeva a v ostatních zemích přidávají do vína dubové piliny, třísky nebo špalíky. Takto upravená vína získají také dubové aroma a za podstatně nižších nákladů než při použití sudů Barrique.

A co závěrem Láďa Drápal doporučuje? Ze špatného vína barikový sud dobré víno neudělá, spíše naopak může dojít k ještě větší disharmonii. Ale v případě dobrého vína může víno jenom získat, tak jako získalo mé exkluzivní Rulandské modré.