Když réva „spí“

Nyní je období, kdy sklepmistr s vinohradníkem ochutnávají plody své práce. Radí se ve sklepě u sudů při degustování mladých vín, jak „nastřihnou“ odrůdu, kterou právě ochutnali. Zda ji pustit na dva tažně nebo jen jeden a čtyři očka nebo až osm. Čím prohnojí půdu a jakou zvolí metodu k ošetření kmínků po tak složitém roce, jaký byl na révu rok 2013.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samozřejmě záleží na lokalitě, kde révu pěstují. Já mohu posoudit situaci v okolí Mutěnic, což je Jižní Morava. Tam byl velký tlak houbových chorob. V roce 2012 jsem vinohrad ošetřil postřikem 6x a bylo zdravé. V roce 2013 jsem byl nucen okolnostmi postřiky ošetřovat 14x a ne každá odrůda byla zdravá.

U malovinařů je většinou sklepmistr a vinohradník jedna osoba. A tak se scházejí sousedé u mladých vín, kde probírají, jak zahájit rok 2014. Po tak složitém roce, jako byl rok 2013, doporučují odborné časopisy révu po střihu ošetřit stromovým balzámem, ale ne každý si to může dovolit. Buď z důvodů ekonomických, nebo nimravé pracnosti. Též je doporučováno révoví vynést z vinice a ne mulčovačem rozdrtit ve vinici. Dřeviny byly napadeny chorobami, a proto je důležité révoví vynést z vinohradu a zlikvidovat mimo vinici. Každá teorie má své zastání a též i oponenty. Jak tedy bude ošetřena réva, záleží na majiteli vinice. V každém případě se tato důležitá činnost nesmí podcenit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   Závěrem mám pro vás jedno doporučení: únor a březen jsou měsíce, kdy vína v sudech dozrávají. Proto si udělejte čas a vyrazte za tímto mokem, tisíci lety prověřeným. Navštivte soukromé vinaře, zúčastněte se výstav vín, ať se přesvědčíte, jaký byl rok 2013 na vína. Na Jižní Moravě je nespočet sklípků a věřte, že u sudů jsou všechny bolesti světa tak nějak menší.

Láďa Drápal