Zemřel Pete Seeger (3.5.1914 – 27.1.2014), autor mnoha kultovních písní a aktivista

Pete zemřel přirozenou smrtí v newyorské Presbyteriánské nemocnici ve věku 94 let. Pete Seeger byl americký folkový zpěvák a politický aktivista. Jako hudebník se proslavil řadou protestsongů 50. a 60. Let minulého století, je autorem světoznámé písně Where Have All the Flowers Gone (Řekni, kde ty kytky jsou), byl ale také zapáleným komunistou.

Peete o sobě dal vědět již ve čtyřicátých a padesátých letech, kdy vystupoval jako přesvědčený komunista. Nakonec se svým podmanivým barytonem dostal až do hitparády a to díky písním We Shall Overcome (Jednou budem dál) a  již zmiňované Where Have All the Flowers Gone.

Komunistickou stranu USA opustil v roce 1950, tedy šest let před tím, než Chruščovovo odhalení Stalinova kultu osobnosti způsobilo masový odliv členů Komunistické strany USA. Následně se stal antistalinistou, ovšem své levicové názory zastával dál.

V šedesátých letech napsal první verzi školy hry na pětistrunné banjo How to Play the Five-String Banjo, která se stala základem pro mnoho hráčů na banjo. V sedmdesátých letech odehrál několik koncertů v Československu, kde zaznamenal veliký úspěch. Jeho tamní vystoupení byla pokládána za jeden z impulzů pro rozvoj české folkové country Scény.

V roce 1966 se stal spoluzakladatelem organizace Clearwater, která upozorňovala na znečištění řeky Hudson. Pete Seeger byl poctěn v roce 2009 na inauguraci amerického prezidenta Baracka Obamy, kde zazpíval This Land Is Your Land.

některé informace byly čerpány ze serveru wikipedie.cz