Sedmá nejlepší ZOO je ta naše!

Zoologická zahrada v pražské Troji patří mezi sedm nejlepších zoologických zahrad na světě.

V roce 2014 největší cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením miliónů jeho uživatelů. Pražská zoo se v něm umístila na sedmém místě, což potvrdilo její celosvětovou popularitu, a když se podíváme, která místa jsou v Praze nejnavštěvovanější, tak se ocitá na druhém místě hned za Pražským hradem.

Zahrada leží v kopcovité a lesnaté Troji, rozkládá na 60 hektarech, z nichž 50 ha tvoří expozice zvířat. Svou tradici započala již v roce 1931 s 200 zvířaty a díky tomu dnes počet zvířatdosahuje k pěti tisícům. Snahou zahrady je vytvořit pro svá zvířata výběhy, které budou co nejvíce připomínat podmínky, které jsou typické pro život daného zvířete. Návštěvníci tak mohou pozorovat, jak se zvířata ve svém přirozeném teritoriu chovají.

V srpnu roku 2002 postihly zahradu ničivé povodně a téměř polovina areálu byla zatopena, zničena. Následovala rozsáhlá rekonstrukce a vybudování nových expozic jako je: Vodní svět, Dětský koutek, Pavilon kočkovitých šelem, Pavilon želv nebo v horní části zahrady Indonéská džungle, Afrika z blízka či Africké panorama.

P8036367

V roce 2008 dovezla gaviály indické – jedno z nejvzácnějších zvířat planety, a tak se stala jedinou evropskou zoo, která je chová! I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka). Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní. V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde chovají varany komodské, expozice lachtanů, Opičí ostrov, stejně jako velice oblíbené gorily. Pražská zoo je slavná také svým úspěšným chovem koní Převalského.

Největší událostí roku 2014 v Pražské zoologické zahradě je otevření Velemlokária. Nový pavilon představuje velemloky v nečekaných pohledech a v prostředí, které přesně odpovídáčínským horám, kde se vyskytují. Současně v pavilonu připomene literární dílo, které inspirovali – Čapkovu Válku s mloky.

P8036402

Další novinkou je herní areál pro děti v prostorách starého slonince – Rezervace Bororo. Tento kout relaxace a klidu dostal název podle území Bororo ležícím v Brazílii, a v němž pracoval i český cestovatel A. V. Frič. Smyslem Rezervace Bororo je přiblížit dětem atmosféru života obyvatel pralesa, stromových domů, amazonské vesnice. Jedná se o obrovský herní systém, sestavený z mnoha drobných domečků, které jsou vzájemně propojeny žebříky, schůdky, stupátky a provazy. Každá jednotlivá část herního komplexu představuje určitou atmosféru, barevnost a má k tomu příslušné doplňkové prvky. Tvůrci návrhu jsou mladí výtvarníci Jakub Nepraš a Matěj Hájek, kteří se postarali i o „zrůdnou tvář s rudými ústy“, která přitahuje pozornost, ale nevyděsí.

Součástí tohoto nově vybudovaného prostoru jekavárna Amazonie,kde vznikl i speciální prostor (amfiteátr) pro ukázky cvičení se zvířaty. Pro hlavní sezónu jsou zde plánována dvě představení denně, a to vždy od 10.30 a 14.30 hodin. Objeví se např. káňata, nosáli nebo lama, prasátko, liška, později dikobraz. Program bude zajišťován se 14 zvířaty devíti druhů. V sousedství Rezervace Bororo budou moci návštěvníci zahrady obdivovat nový pár mravenečníků velkých, kteří přicestovali do Prahy ze Španělska a Polska. Rezervace je však stavbou dočasnou, kterou by měl nahradit pavilon Amazonie, který představí zajímavá zvířata z oblasti jižní Amazonie.

P8036422

Pražská zoologická zahrada nabízí tolik druhů zvířat, že je někdy velmi těžké se rozhodnout, ke kterému výběhu zamířit. Počítejte s tím, že tam klidně strávíte celý den a i to bude možná málo. V zahradě je několik restaurací a občerstvovacích zařízení na dobré úrovni, kde si můžete odpočinout a dát si oběd za rozumnou cenu.

Navštívili jsme několik zoologických zahrad, ale ta Pražská se nám zdá nejhezčí.

Skok + doporučuje

Adresa:
U Trojského zámku 3/120
171 00 Praha 7

Internetové stránky:

http://www.zoopraha.cz

Vstupné:
Dospělý: 200kč
Děti: 150kč
Rodiny: 600kč