Buzerant – První teplej den!

Dlouho jsem se chystal na návštěvu tohoto Čtrvtníčkova projektu, jejich vystoupení nejsou častá, konečně v Malostranské besedě se tato seance konala 21. března pod názvem „první teplej den“. Tento název dokonale korespondoval i s počasím, a jelikož je jasné, že na takovýto druh produkce je třeba být správně naladěn, sešli jsme se s dvouhodinovým předstihem na zahrádce Malostranské pivnice. V tomto období sedět v tričku s krátkým rukávem večer venku není opravdu obvyklé. Bohužel kvůli naprosté neschopnosti obsluhy jsme stihli pouhá tři piva a bylo třeba vyrazit.

Měli jsme obavy, aby nebylo vyprodáno, protože kapacita besedy není velká, ale bylo to v pohodě, asi jsme tento fenomén trochu přecenili. V baru besedy mezi obecenstvem se pohybovali i členové kapely a také se posilňovali před vystoupením. Vystoupení začalo před devátou hodinou, podle předchozích referencí, jsem čekal tak hodinovou záležitost, ale kapela zřejmě rozšířila repertoár a hrála slušné dvě hodiny. Čtvrtníček hraje na bubny, dále obligátní dva kytaristi a klávesák, však pravým lídrem je Leoš Noha, který zpívá, moderuje a je nosnou postavou celého projektu. Znal jsem ho jen jako herce z pár rolí, především z Okresního přeboru, ale musím konstatovat, že mě, jako frontmen skupiny překvapil a byl opravdu skvělý. Repertoár jsou převážně parodie známých písní různých interpretů od „Balíčku karet“ – který je zde podán jako „Balíček šprcek“, až po písně od Ondřeje Hejmy, Ivana Hlase, Hany Zagorové a podobně. Koncert postupně gradoval, díky dostatku volného prostoru bylo možné se průběžně posilňovat pivem, případně jinými dobrotami, což činila i kapela, které obecenstvo posílalo panáky. Vyvrcholením byl song „Kdyby nám v paláci všem stáli ču….“, jehož původní verzi snad kdysi zpívala Ivana Andrlová v nějaké pohádce, kdy už se do zpěvu zapojilo i obecenstvo, dále náležitě upravený hit Michala Tučného „Prodavač“ a hymnou kapely „Já jsem buzerant a přicházím k vám z české země“. Úplným zakončením byla vánoční koleda „Narodil se buzerant“.

Dále večer pokračoval vystoupením skupiny Komorous, což jsou v podstatě stejní hudebníci, akorát se vymění zpěvák za zpěvačku a Čtvrtníčka vystřídá jiný bubeník. Jedná se o převzaté známé hity domácí i zahraniční, kvalitně zahrané i zazpívané. Příjemná hudba k poslechu a následné konzumaci. Avízován byl ještě projekt Vykuřpytel, ale k tomu jaksi nedošlo.

Co říct na závěr? Nasazení Leoše Nohy je opravdu obrovské, po hudební stránce se to taky dá poslouchat, na nástroje hrají kvalitní hudebníci i Čtvrtníčkovi jdou bubny dobře. Není to produkce úplně pro každého, ale všem, kdo mají rádi nadsázku s lehce lascivním podtextem, lze jednoznačně doporučit. Já osobně jsem byl nadšen a doufám, že se najde příležitost Buzeranta opět navštívit.

David Polanecký, externí dopisovatel