Český nápor ve třetí třetině na Kanadu nestačil, ta zvítězila 4:3

MS 2014 (Minsk, základní část)

Pondělí 12.5.2014, 19:45 (Česká republika vs Kanada)

Velmi rozpačitou společnou premiéru na mistrovství světa zažili bratři Kovářové. Zatímco Jakuba ve druhé třetině vystřídal po čtyřech inkasovaných brankách Salák, Jan předvedl dva útočné fauly a především ten druhý s přispěním přísného metru ze strany rozhodčích rozhodl o vítězi vypjatého utkání.

Kanada sice v úvodu druhé třetiny otočila jednobrankový náskok české reprezentace, rozhodujícím faktorem utkání se stal závěr tohoto dějství. Jan Kovář fauloval Kevina Bieksu vysokou holí, což mělo za následek tržnou ránu v obličeji rázného kanaďana. Rozhodčí nasadili přísný metr a zákrok ohodnotili trestem 5min + do konce utkání. Soupeř potrestal toto vyloučení dvěma brankami a po druhé do kabin se šlo za stavu 1:4. Ve třetí třetině předvedl náš tým obrovský nápor i produktivitu, tří brankové manko už ale vyrovnat nestihl.

Další utkání sehraje Česká republika ve Středu 14. Května od 15:45 s Itálií.

V první třetině jsme Kanadu přestříleli 12:3 přesto se šlo poprvé do kabin za vyrovnaného stavu 1:1

Češi vlétli do utkání jako uragán a hned v prvních minutách musela kanadského brankáře zachraňovat tyč jeho klece, kterou hned dvakrát orazítkoval Novotný. V další minutě už se družina pod vedením trenéra Růžičky radovala, když se parádní trefou prosadil Červenka. V 7. minutě rozšířil český celek svou nelichotivou statistiku v podobě útočných faulů, tentokrát se o přírůstek postaral Kovář. Kanada sice v přesilové hře moc útočné pojetí nepředvedla, hned po jejím skončení ale srovnal skóre nenápadnou střelou Ward, který tak trochu nachytal studeného Kováře. V závěru prvního dějství si český tým vytvořil dvě větší šance ovšem bez úspěchu.

03-A

Dvě přesilovkové branky při vyloučení Kováře rozhodly o vývoji utkání

V úvodu druhé třetiny se skrz naše obránce protlačil Read, jehož střelecký pokus doklepl za Kovářova záda Turris a Kanada šla do vedení. Ve 26. minutě byl vyloučen Sekáč za naražení na hrazení, ovšem Kanada se přes český val výrazněji neprosadila. V polovině utkání se do slibné šance dostal Němec, ten svou dělovkou napálil jen clonícího Novotného v kanadském brankovišti.

Ve 34. minutě se poprvé v utkání poroučel na trestnou lavici také hráč Kanady. Česko uzamklo svého soupeře v útočném pásmu, ale branka z toho ani tentokrát nebyla. Následně se za kanadskou brankou provinil vysokou holí Kovář, který obdržel trest 5min + do konce utkání, což náš soupeř tvrdě trestal. Nejprve se prosadil MacKinnon, který neměl žádné problémy s doražením kotouče do odkryté klece. Za necelou půlminutu se soupeř radoval znovu, když si kotouč po Riellyho nahození od modré čáry našel cestu až za Kovářova záda. Za stavu 1:4 přenechal Kovář své místo v brance Salákovi, který se hned provinil faulem za hrubost a tak se Češi museli bránit necelé dvě minuty ve třech.

Obrovský nápor českého týmu ve třetí třetině již nestačil

Český tým ve třetím dějství rozhodně neskládal zbraně, naopak. Nejprve v 53. minutě procedil kotouč mezi betony kanadského brankáře Novotný a o necelou minutu později předvedl důraznou hru v brankovišti Hertl, který nadvakrát překonal Reimera. I v závěru utkání náš tým Kanadu doslova zamknul v útočné třetině a mnoho nechybělo k vyrovnávací brance, když dvě vyložené šance Jágr proměnit nedokázal. Tři minuty před závěrečnou sirénou odpískali rozhodčí provinění proti pravidlům právě Jágrovi, což dalo nadechnout značně unavenému soupeři. Češi sice oslabení přežili bez úhony, ale naděje na srovnání zhatil v poslední minutě zbytečný nájezd Hudlera do soupeřova brankáře. Kanada si jednobrankový náskok ve zbývajících vteřinách uhlídala s přehledem.

03-C

Následující utkání českého národního týmu v základní skupině na MS v Minsku:

14. května (Středa) – 15:45 (Česká republika vs Itálie)

17. května (Sobota) – 15:45 (Dánsko vs Česká republika)

18. května (Neděle) – 19:45 (Česká republika vs Norsko)

20. května (Úterý) – 19:45 (Česká republika vs Francie)

ČESKO VS KANADA 3:4 (1:1 – 0:3 – 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Červenka (Sobotka, Klepiš), 53. Novotný (Hudler), 53. Hertl (Jágr) – 10. Ward (Monahan, Huberdeau), 24. Turris (Read, Chimera), 37. MacKinnon (Ward, Ellis), 37. Rielly (Bieksa)

Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Bulanov – Raming (oba Rus.), Suominen (Fin.)

Vyloučení: 6:3, navíc Jan Kovář (ČR) 5 min. a do konce utkání, Využití: 1:2, Diváci: 6000

Česko: Jakub Kovář (37. Salák) – Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II, Jordán – Jágr, Hertl, Rolinek – Červenka, Sobotka, Klepiš – Sekáč, Novotný, Hudler – Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

Kanada: Reimer – Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Gudbranson, Ellis, Rielly – Read, Turris, Chimera – MacKinnon, B. Schenn, Burrows – Kadri, Brouwer, Hodgson – Ward, Monahan, Huberdeau, Scheifele. Trenéři: Dave Tippett, Peter DeBoer a Paul Maurice