Finále Evropské ligy – preview

První velké fotbalové finále uvidíme již tuto středu v Turíně na stadionu Juventusu. Asi ještě dnes mrzí fanoušky domácího Juventusu, že to nejsou právě oni, kterým budou na svém stadionu fandit. V semifinále totiž nestačili na Benficu, když venku prohráli 2:1 a doma nedokázali svému soupeři dát gól při bezbrankové remíze.

Druhým finalistou je FC Sevilla, která si finále vybojovala v posledních vteřinách odvetného zápasu proti Valencii. Doma sice Valencii porazili 2:0, venku však po 69. minutách prohrávali už 3:0. Tento stav vydržel až do 90. minuty a domácí se nejspíš viděli v Turíně. Radost jim však překazil hostující Mbia, který gólem ve 4. minutě nastavení poslal Sevillu do Turína.

V evropských pohárech se tyto dva týmy potkaly pouze jednou a to v roce 1957 v kvalifikační fázi Poháru mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů). Tehdy postoupila Sevilla, když nejdříve doma vyhrála 3:0 a pak venku remizovala 0:0.

Sevilla navíc může završit hattrick při své třetí účasti ve finále Evropské ligy. V roce 2006 a 2007 ji totiž dvakrát za sebou vyhrála. V roce 2007 porazila jiný španělský tým Espanyol na penalty 3:1 (2:2 skončil zápas po 90 minutách). Naproti tomu Benfica chce ukončit sedmizápasovou šňůru finálových porážek. Naposledy to bylo loni proti Chelsea, kdy o prodloužení přišli v nastavení po gólu Ivanoviče, který zvýšil na 2:1 a poslal trofej do Londýna. I tyto zkušenosti by se mohly hráčům Benficy Lisabonu hodit.

Benfica se stala prvním týmem Evropské ligy, který si došel do finále bez jediné porážky. Po vyřazení z Ligy mistrů vyhráli v této soutěži 6x a 2x remizovali. Oproti tomu Sevilla se do Turína dostala až z III. předkola, finále bude jejich 19. zápas v tomto ročníku. Jsou třetím týmem, kterému se toto povedlo – před nimi to byl Fulham (finalista 2011/2012) a vítězové z Atlética Madrid v ročníku 2011/2012.

Pokud by se Seville podařilo zvítězit, připsala by si jako třetí tým v historii třetí vítězství v Evropské lize. Před ní se to podařilo pouze FC Internazionale Milan (1990/91, 1993/94, 1997/98) a Liverpoolu (1972/73, 1975/76, 2000/01).

Benfica sice v posledním kole Portugalské ligy prohrála na půdě FC Porta (DRUHÁ V SEZÓNĚ), 33. titul jí to však nevzalo. Dalším vrcholem sezóny totiž bude právě finále Evropské ligy. Stejně na tom byla i Sevilla, která prohrála o víkendu na půdě Getafe 1:0 a zavřela si tak dveře Ligy mistrů. Na pátém místě Primera division ztrácí jeden zápas před koncem na čtvrté Athletic Bilbao 9 bodů. O Evropskou ligu ale už nemůže přijít i za předpokladu, že by ve finále neuspěli.

Tip Skok+: Vítězem Evropské ligy se stanou hráči Benfica Lisabonu