Chappie – veselý robotí chlapík

Chappie je pohodový film z nepohodové Jižní Afriky o robotovi, který to myslel upřímně.

SNY_CHapPie_2120x1192_G-CoverPhoto_NW_05_v1b chappie-dog-movie-2015-wallpaper

Znám už léta jednoho fajn človíčka z Jihoafrické republiky. Je sice z Kapského Města a ne z Johannesburgu, přesto ale, stejně jako asi celá země, dobře zná jejich momentálně nejslavnější hudební uskupení Die Antwoord, které nám kdysi představil. Já si jejich hudbu hned zařadil do svého playlistu a když jsem zjistil, že můj oblíbený jihoafrický režisér Neill Blomkamp (District 9, Elysium) ve svém novém filmu dvojici muzikantů obsadil do hlavních rolí, bylo jasnou povinností to shlédnout.

chappie-galleryimages-05  chappie2

Film mě rozhodně nezklamal. Bylo to celé dost bláznivé a Johannesburg (sympaticky zkracovaný na Joburg) byl prezentován v tom nejhorším světle, kde gangsteři nejrůznějšího druhu pachájí trestné činy s frekvencí návštěv toalety těžkého prostatika. Na druhou stranu podle některých historek  kamaráda možná tahle země fakt vypadá takhle. Hlavní padouch a zároveň frontman Die Antwoord, kolem kterého se příběh točí, si ve filmu, stejně jako ve skutečnosti, říká Ninja. Má veselý jihoafrický přízvuk a chová se hodně drsně. Přesto ale, hodně pod vlivem své filmové (ale opět i skutečné) partnerky Yolandi, je to v jádru dobrý zločinec, kterému musíme fandit. Yolanda sama také stojí za to. Šílený účes, kterým se proslavila a ještě šílenější přízvuk, kterým zpívá svoje hitovky (já naivně myslel, že ve skutečnosti takhle nemluví). Jak by řekl kolega Václav, je tak nehezká, až je hezká.

o-CHAPPIE-facebook    chappie-stills13

Ale hlavní postavou je tu samozřejmě unesený porouchaný policejní robot, kterému nadaný technik ze zbrojařské firmy daruje čip umělé inteligence a vytvoří tak z bezduché plechovky inteligentní bytost. Scény, kdy Ninja dělá z Chappieho gangsta robota nebo když si Chappie s Die Antwoord hrají na rodinku jsou prostě k sežrání. A potom je tam Hugh Jackman v hrozném outfitu a v naprosto odlišné roli a než ve kterých jsme ho doposud mohli vidět, klobouk dolů. Celý film pak směřuje do překvapivého finále.

chappieheader   chappie_main_bcf188704cb30ab16c50e5cd188b04cc.0

Tenhle Blomkampův počin se mi líbil asi nejvíc, možná i díky faktu, že režisér konečně vyměnil kameramana s pokročilou třesavkou za klidnější a přehlednější záběry. Do toho skvělý soundtrack od hlavních představitelů a spousty narážek na jihoafrické kulturní prvky. Jo jsem trochu zaujatý, přesto film za redakci doporučuju každému, je to pecka!