Cirk La Putyka – Risk

Již legendární uskupení Cirk La Putyka není myslím potřeba naším čtenářům představovat. Principál Rosťa Novák dokázal prakticky z ničeho vykřesat prakticky neuvěřitelný soubor a mix všech možných žánrů. I já osobně nevynechám jedinou příležitost se podívat, byť opakovaně, na jakékoli představení.

Ale nebyl by to Rosťa Novák Rosťou Novákem, aby každým novým představením nechtěl laťku zvednou zase o kus výše. Nastal právě čas na v pořadí již pátý kousek, při kterém mu sekundovali i kolegové ze zahraničí

V novém představení není nouze o všechny možné adrenalinové eskapády. Skákání na trampolíně s noži, žonglování se sekyrami vlastně už ani moc fanoušky Cirk La Putyky nepřekvapí. Kdo si pamatuje z loňského roku Letní Letnou, zejména soubor Cirque Galapiat a jejich hru  Risque Zéro uvidí v Risku lehkou paralelu, řekněme inspiraci. Pouze inspiraci, protože v La Putyce jsme zase v úplně jiném rozměru!

Risk_foto_David_Pokorny (7)_mail

Otevírají se překrásné snové projekce, kde dominuje mladík v kolečkovém křesle. Z představeného zakřiknutého a postiženého mladíka se však pod vodní hladinou mění na siláka, který si chvíli na to, pár metrů nad zemí s lehkostí sobě vlastní, přehazuje krásnou a křehkou akrobatku z ruky do ruky.

LA PUTYKA_7 (AUTHOR - VOJTECH MALINA)_mail

 

Co se musí uznat, z celého souboru číší neuvěřitelná radost, energie a svoboda. „Strach a peníze jsem nikdy neměl.“ říká se v promítaných záběrech. A to lze právě se vší vážností interpretovat na celý soubor a odráží se to ve všech jejich hrách. Toto tvrzení bylo nechtěně k vidění na generálce, kdy po bravurním čísle jeden z účinkujících přepadl z pružné plochy dolů ke kolegům. Zde by ostatní soubory končili, dotyčnému by se asi podlomily nohy a veškeré snažení by muselo jet na novo. Ale ne v případě La Putyky která reaguje po svém. Prostě hraje se dál.

 

Představení risk je neuvěřitelné dynamické a posunuje laťku úplně do jiných dimenzí. Podívaná na běh v šipkovém minovém poli, či tanec v obručích. Bohužel, to nelze vyprávět, to se musí vidět na vlastní oči.

 

 

 

 

 

Na závěr musím celý soubor pochválit za špičkový výkon a myslím, že již nyní je La Putyka srovnatelná se zahraniční špičkou. Jen tak dál!

Hodnocení 95%