Motýlí efekt? Motýlí efekt!

Za poslední rok se potvrzuje, že galerie Rudolfinum začíná konečně jít tím správným směrem a pro nás, milovníky umění, je to jen a jen dobře. Ale začněme hezky popořadě. Galerie Rudolfinum se rozhodla představit nám současnou malbu. Prvním počinem v této oblasti byla výstava Beyond Realit, která nám ukázala Britské autory s typickým britským nadhledem a vkusem. Druhý díl z připravené trilogie pod názvem Motýlí efekt, nám představuje českou moderní malbu. Konečný třetí díl, jenž je připravován na březen pod názvem Nightfall nám přinese pohled na současnou malbu z celé Evropy.

61244-580

Co si představit pod názvem Motýlí efekt? Zaměřme se primárně na ten otazník. Krásně nám vystihuje stav současného světa Pomyslná hranice následku a příčiny prakticky neexistuje, z původních ideálů nám zůstaly pouze jakési skelety. Ale lidstvo pátrá a zkouší dál. Za to vše může motýl? Ne motýl, ale člověk. Zde bych si dovolil citovat wikipedii na téma, co je to motýlí efekt: Motýlí efekt vyjadřuje citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách, jejichž malé změny mohou mít za následek velké variace. V tomto případě to v praxi znamená, že všichni autoři vzali původní situace a vložili je do nového kontextu Z tohoto vzniká nová iluze, či jestli chcete realita. Pomalu nám tak otevírají zranitelnost naší existence a budoucnost dle autorů není pro nás úplně idylická.

vizual_ME_jpg_600x300_q85Návštěvu výstavy bych nedoporučil lidem, kteří mají rádi optimismus a laskavý pohled na svět. To tato expozice nepřinese. První kontakt s výstavou bude, že expozice je cokoli, jen není krásná. Zvrácené scenérie Martina Gerboce nebo Typltovy zlověstné obličeje člověka úplně nenabijí pozitivní energií. Kouzlo a krása se skýtá v objevení vnitřního kouzla expozice a vyslyšení, co nám autoři vlastně chtějí říct. Po chvíli si řeknete, že Vám ty obrazy něco připomínají, že jsou vám vlastně povědomé. Až se dostanete do této myšlenkové fáze, tak pak jste již jen krok od toho si uvědomit, že ony vystavené obrazy se nám svým způsobem vysmívají. Bytosti na obrazech jsme vlastně my sami. Ač to zní velmi absurdně, stojí si celou expozici několikrát pozorně projít a u každého díla se lehce zamyslet a podívat se skrze malbu, co nám chtěl umělec vlastně říct. A někdy je výsledek velmi, velmi zajímavý.

Výstava rozhodně není pro každého. Mnohým se bude velmi líbit, budou okouzleni. Mnozí budou odcházet zhnuseni a proklínat autora těchto řádků. Pokud Vás ale současné umění baví, dejte expozici šanci. Budete velmi mile překvapeni.

 

Hodnocení 70%