Reportáž: Gamma Ray, Rhapsody of Fire a Elvenking

Praha byla v minulém týdnu poctěna zahajovacím vystoupením ke společné tour metalových velikánů Gamma Ray a Rhapsody of Fire. Do role hlavního zahřívače publika byla nominována sestava Elvenking. Tento večer obdržel první šrámy ještě před jeho zahájením, neboť byla celá akce posunuta o cca hodinu z důvodu pozdního dostaveníčka jedné z účinkujících kapel. Početná banda “Halfordů”, kteří měli na starosti hladký průběh akce, tak nemohla nedočkavé fandy začít pouštět do klubu před skončením pozdních zvukových zkoušek.

Rčení, že na něčem špatném se najde i něco dobrého, se mi vyplatilo hned dvojnásobně. Při čekání před klubem jsem se mohl setkat, a alespoň letmo pozdravit oba zpěváky a frontmany hlavních kapel, tedy samotného Kaie Hansena a Fabia Lioneho. S Fabiem jsem dokonce prohodil pár vět na téma nastalého časového posunu a poté konečně hurá do útrob koncertního sálu.

Elvenking se své role zhostili na výbornou

Italská sestava se velmi dobře vypořádala se stísněným prostorem, což ocenili především ti nejvěrnější fandové, kteří tak byli v bezprostřední blízkosti kapely. Jak se dalo očekávat u prvního předskokana, ani zvuk nebyl nejlepší. Během šesti skladeb zahráli Elvenking také dvě živé premiéry „Elvenledions“ a „Moonbeam Stone Circle“. Energie sršící z frontmana této sestavy byla jistě dostačujícím startérem pro hladové metalové krky, a tak se kapela dočkala hlasité ovace na rozloučenou.

Rhapsody of Fire žijí stále minulostí

Italští nedávno rozdělení Rhapsody of Fire, o jejichž osudu ohledně avizovaného splitu jsem v minulosti již psal. Nutno podotknout, že druhá větev původních Rhapsody v čele s Lucou Turillim stihla vyjet s novým albem na šnůru již v minulém roce a jednalo se o sakra podařenou věc (viz. naše reportáž: https://www.skokplus.com/luca-turillis-rhapsody-se-predstavili-v-cr/ ). Z těchto důvodů jsem se na dnešní Rhapsody velmi těšil a o to větší bylo mé zklamání při poslechu jejich playlistu čítajícího deset skladeb. Z mého pohledu se BOHUŽEL na něm našly pouhé dvě skladby, pod nimiž je podepsána pouze nová sestava. Na druhou stranu se jednalo o nostalgický poslech starých a osvědčených fláků, které v kombinaci s Fábiovým nestárnoucím hlasem byly exkluzivní výpravou do minulosti. Z nových skladeb se do setlistu prodraly pouze úvodní „Rising From Tragic Flames“ a „Dark Wings of Steel“.

Gamma Ray jako vždy zárukou kvality

Na místo očekávaného intra „Welcome“ se všichni přítomní mohli potrhat smíchy, neboť kapela snad pro odlehčení faktu že začíná svůj set až po 23. hodině, zařadila „Bad Reputation“ od Joan Jett, což jsem si osobně vykládal tak trochu i jako narážku na nedávné intro Sabaton. Následovalo již zaběhnuté „Welcome“ a do mrtě zaplněný sál v Retru, tak započal své putování noční jízdou metalového nářezu.

První plnohodnotnou skladbou večera byla celosvětová premiéra z nového alba Empire of the Undead, „Avalon“. Fandové i přes obecné nadšení tuto skladbu nepřijímali zrovna vřele, ono se nebylo co divit. Jednak byla v tu chvíli skoro půl dvanáctá večer a navíc se musel každý vypořádat s faktem, že slyší na živo vzorky něčeho, co se vydává až následující kalendářní týden. Osobně jsem tuto variantu odhalení nové desky zažil rovněž poprvé.

A právě z výše uvedeného byly nakonec představeny pouze tři skladby, během večera zazněly premiérově ještě „Hellbent“ a „Time For Deliverance“. Zbytek nabytého setlistu obsahoval již osvědčené kousky, při kterých všichni přítomní rádi zapomněli, že z klubu odcházejí až z kraje druhého dne. Ten, kdo si dokázal odpustit poslední metro,  tak viděl na živo luxusní závěr a skladby jako „Land of the Free“, „To the Metal“ nebo „Send Me a Sign“. Třešničkou na dortu byla také autogramiáda, na kterou dorazila kapela prakticky ihned po skončení velmi vydařeného koncertu.

Hodnocení koncertu: 8/10

Odehraný setlist – Elvenking:

 1. The Loser
 2. Runnereader
 3. Elvenlegions
 4. The Divided Heart
 5. Moonbeam Stone Circle
 6. The Winter Wake

Odehraný setlist – Rhapsody of Fire:

 1. Rising From Tragic Flames
 2. Land of Immortals
 3. The March of the Swordmaster
 4. Unholy Warcry
 5. Dark Wings of Steel
 6. Lamento Eroico
 7. Holy Thunderorce
 8. Dawn of Victory
 9. Reign of Terror
 10. Emerald Sword

Odehraný setlist – Gamma Ray:

 1. Avalon
 2. Rich and Famous
 3. Heaven Can Wait
 4. Hellbent
 5. Razorblade Sigh
 6. Tribute to the Past
 7. Time for Deliverance
 8. Drum solo
 9. Blood Religion
 10. Master of Confusion
 11. Empire of the Undead
 12. Rebellion in Dreamland
 13. Land of the Free
 14. Man on a Mission
 15. To the Metal
 16. Send Me a Sign