Infarktový čtvrtfinálový zápas s Američany jsme zvládli, v semifinále narazíme na Finsko

MS 2014 (Minsk, ČTVRTFINÁLE)

Čtvrtek 22. 5. 2014, 15:00 (USA vs Česko)

Jako vyměněný hrál výběr trenéra Růžičky ve čtvrtfinálovém duelu s Američany. Čeští hokejisté dokázali v pravý čas zabrat, a po bezvadném výkonu dokázali postoupit do semifinále, které si zahrají po dvouleté odmlce. Duel se Spojenými státy rozhodla především druhá třetina, hrubý faul amerického kapitána Abdelkadera a následné přesilové hry, ve kterých padly hned tři branky do sítě soupeře. Semifinálové utkání s Finskem sehrají Češi v sobotu 24. května v 17:45 hodin.

V úvodu utkání nevyužil obrovskou šanci v podobě odkryté klece Smith, ten naštěstí nedokázal zakončit v pravý čas. V 7. minutě využil přesilovou hru soupeřů Nelson, který tečoval Muellerovu dělovku od modré čáry. Čeští hokejisté dokázali vyrovnat v polovině první třetiny díky kapitánovi Rolinkovi, který podobně jako Nelson úspěšně dorážel střelu svého obránce. Ve 13. minutě předvedli obrovskou nešikovnost dva hráči Spojených států, kteří ujížděli na osamoceného Saláka, naštěstí pro Růžičkův výběr si v zakončení vzájemně spíše překáželi a tak z obrovské šance soupeře sešlo.

8-C

Ve druhém dějství spálil obrovskou tutovku také Kovář, který z bezprostřední blízkosti netrefil prázdnou bránu. Češi předváděli zodpovědný a zároveň ofenzivní hokej, z čehož pramenila řada provinění proti pravidlům ze strany Američanů. Nejprve obdržel Nelson osobní trest v délce deseti minut a ve 27. minutě obdržel kapitán soupeře trest 5 minut + do konce utkání za hrubý faul na Sobotku, který musel následně z utkání odstoupit a zápas nedohrál.

V následné přesilové hře si Američané museli připadat jak na centrifuze v jednom z jejich největších a nejznámějších zábavních parků v Orlandu. Nejprve po deseti vteřinách jako první vstřelil branku dorážející Hertl. Za necelou půlminutu musel hostující brankář Tomas vytahovat puk z brankové čáry po zakončení Červenky, ovšem videorozhodčí nenašel průkazný záběr, na základě kterého by si byl stoprocentně jist, že puk přešel celým objemem brankovou čáru. V dalším střídání si Červenka svou radost vynahradil poté, co stejně jako Hertl úspěšně dorážel na hranici brankoviště kotouč za Thomasova záda.

8-B

Ve 37. minutě v další přesilové hře napřáhl na modré čáře Němec a svou dělovkou upravil skóre již na tříbrankový rozdíl. V závěrečné třetině se oba celky dokázaly dostat do několika slibných šancí, ovšem oba maskovaní muži prozatím další branku nepřipustili. V závěrečných minutách se proti pravidlům provinil Klepiš a Američané zkusili hru bez brankáře, tedy v šesti proti čtyřem. Následoval infarktový závěr, když nejprve 70 vteřin před koncem snížil Johnson. Stejný střelec se dokázal prosadit i 13 vteřin poté, čímž snížil na rozdíl jediné branky. Američané si v závěrečných vteřinách sice vytvořili obrovský tlak v našem obranném pásmu, na další branku to už ale nestačilo.

8-D

USA vs ČESKO 3:4 (1:1 – 0:3 – 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný), 29. Červenka (Zámorský, Kolář II), 37. Němec (Jágr, Novotný) – 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Mueller, Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith)

Rozhodčí: Nord, Vinnerborg (oba Švéd.) – Hull (Kan.), Suominen (Fin.)

Vyloučení: 7:3, navíc Nelson 10 min., Abdelkader (oba USA) 5 min. a do konce utkání

Využití: 3:1, Diváci: 8234

Česká republika: Salák – Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II – Jágr, Novotný, Červenka – Klepiš, Sobotka (35. Martin Růžička), Hertl – Sekáč, Hudler, Zaťovič – Vondrka, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

USA: Thomas – Jones, Dekeyser, Murphy, Gardiner, Petry, McCabe, Donovan – Smith, Johnson, Nelson – Abdelkader, Stapleton, Gaudreau – Wingels, Trocheck, Mueller – J. Hayes, Shore, McDonald – K. Hayes. Trenéři: Peter Laviolette, Don Granato, Phil Housley a Joe Sacco