Iveta Vacenovská na Europe TOP 16

Turnaj nejlepších Evropanů bez Němce Tima Bolla

Ázerbajdžánské Baku hostí v závěru tohoto týdne turnaj nejlepších Evropanů ve stolním tenisu – ITTF-Europe TOP 16. Podruhé v kariéře si tuto prestižní “soutěž pravdy“, jak se bývalému turnaji TOP 12 přezdívá, zahraje i nejlepší česká stolní tenistka Iveta Vacenovská.

Osmadvacetiletá česká reprezentantka se v Baku bude snažit navázat na svůj premiérový start mezi evropskou smetánkou, kdy na Evropském poháru 2014 v Lausanne skončila na sedmém místě, čímž si zajistila postup na říjnový Světový pohár v Linci. “Ráda bych se opět dostala mezi osm nejlepších hráček turnaje, ale nebude to jednoduché,“ říká Iveta Vacenovská, která se poslední dny před odletem do Baku snažila usilovným tréninkem zahnat myšlenky na nevydařený start v Budapešti. “Turnaj v Budapešti mi nevyšel. Prohrála jsem hned v prvním kole s polskou juniorkou Bajorovou. Byl to pro mě, jak se říká, takový den blbec, kdy se mi vůbec nic nedařilo. Ale i to se ve sportu někdy stává. Na Hungarian Open musím rychle zapomenout. Věřím, že turnaj v Baku bude z mojí strany o něčem jiném.“

V letošním roce doznal “turnaj pravdy“ dalších změn. Byl rozšířen na šestnáct hráček, dostal do vínku nový název a také jiný systém… “Je to prestižní soutěž nejlepších evropských stolních tenistek a to je velká výzva. Na takovém turnaji není slabých hráček. Všechny zápasy budou těžké. Bude záležet na losu a momentální formě. Už se na turnaj moc těším,“ dodala Iveta Vacenovská, kterou v Baku doprovází reprezentační trenér Pavel Krpec.

Na ITTF-Europe TOP 16 v Baku se představí patnáct mužů a žen na základně postavení v žebříčku z prosince minulého roku. Šestnáctého účastníka pro obě soutěže dodá pořádající Ázerbajdžán. Turnaj zároveň poslouží jako kontinentální kvalifikace pro Světový pohár jednotlivců 2015.

Pořadatelé turnaje se museli smířit s tím, že na ITTF-Europe TOP 16 nepřijede hned několik původně nominovaných favoritů. Poslední “omluvenka“ přiletěla z Německa. V Baku nebude pro zranění startovat pětinásobný vítěz turnaje TOP 12, Timo Boll.

ITTF-Europe TOP 16 v Baku začne v pátek 6. února kvalifikační fází soutěže, v níž budou účastníci turnaje rozděleni do čtyř skupin po čtyřech. Do čtvrtfinále si zajistí postup dva nejlepší hráči a dvě nejlepší hráčky z každé skupiny. Vítěze a vítězku ITTF-Europe TOP 16 v Baku budeme znát v neděli 8. února večer.

V loňském roce se z prvenství na “turnaji pravdy“ radovali Portugalec Marcos Freitas a spoluhráčka Ivety Vacenovské z rakouského Lince, Liu Jia. Oba budou svůj triumf z Evropského poháru v Lausanne v Baku obhajovat.

ITTF-Europe TOP 16

Přehled účastníků turnaje

MUŽI

Dimitrij OVTCHAROV (Německo), Marcos FREITAS (Portugalsko), Vladimir SAMSONOV (Bělorusko), Tiago APOLONIA (Portugalsko), Stefen MENGEL (Německo), Panagiotis GIONIS (Řecko), Andrej GAČINA (Chorvatsko), Robert GARDOS (Rakousko), Bastian STEGER (Německo), Joao MONTEIRO (Portugalsko), Adrian CRISAN (Rumunsko), Kristian KARLSSON (Švédsko), Simon GAUZY, Adrien MATTENET (oba Francie), Paul DRINKHALL (Anglie), Farhad ISMAJLOV (Ázerbajdžán).

ŽENY

LIU Jia (Rakousko), Georgina PÓTAOVÁ (Maďarsko), LI Jiao (Nizozemsko), Elizabeta SAMARAOVÁ (Rumunsko), HU Melek (Turecko), WU Jiaduo (Německo), Iveta VACENOVSKÁ (Česká republika), LI Jie (Nizozemsko), Petrissa SOLJAOVÁ (Německo), Margaryta PESOTSKÁ (Ukrajina), LI Qian (Polsko), Kristin SILBEREISENOVÁ, Irene IVANCANOVÁ (obě Německo), Polina MICHAJLOVOVÁ (Rusko), Bernadette SZÖCSOVÁ (Rumunsko) a Miriam IMANOVOVÁ (Ázerbajdžán).

Informace o turnaji ITTF-Europe TOP 16 v Baku najdete na: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2513&category=Cont

TZ